Strona główna Forum Archiwum Katalog stron Pomoc Kontakt

Autor Wątek: Pytanie na temat wyczyszczonych monet?......  (Przeczytany 3540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cygan1928

• Użytkownik
  • **
Pytanie na temat wyczyszczonych monet?......
« dnia: 14.05.2018, 00:52:45 »
Witam , takie szybkie pytanko , byłem niedawno w muzeum i w jednej z gablot była kupka boratynek, niby nic ciekawego ale zainteresował mnie ich stan tzn były koloru miedzianego , zero zielonej patyny i w dodatku ładny połysk , naprawdę przykuwały oko nie to co wyciągnięte z ziemi .
I tu pytanko jak oni je doprowadzają do takiego stanu ? Tzn czym się czyści i konserwuje takie moniaki ? Pozd

Offline Bushi

• Użytkownik
  • **
Odp: Pytanie na temat wyczyszczonych monet?......
« Odpowiedź #1 dnia: 14.05.2018, 08:08:04 »
Zależy, niektóre po takim czyszczeniu mają tylko wrzery, a niektóre wychodzą petarda. Pewnie masz ich kilka setek. Poćwicz na najgorszych z rozcieńczonym konserwo i elektrolizę w szklance na zasilaczu od telefonu.
Wyczyściłem tak kilka do gołej miedzi i ładowarka od telefonu była najlepsza.

Offline Jedliq

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 14.05.2018, 13:50:51 »
Ja najbardziej zajechane destrukty miedziaków czyszczę w perhydrolu do zera a potem lekko przecieram możliwie jak najcieńszym papierem ściernym( używam grubości tysiąc - dwa ) tak żeby odratować jakiekolwiek pozostałe detale. Ale to tak jak mówię z największymi wycieruchami jedynie gdzie nie widać prawie nic.  Da się tak odratować niektóre monety i stają się przynajmniej częściowo czytelne. Inaczej nie byłoby szans nic z nich osiągnąć bo nawet po wyczyszczeniu detale nie były widoczne... Generalnie tym sposobem moneta pozostaje ciemniejsza a detale wychodzą na błyszcząco, zależy jak dużo/długo/mocno używany był papier ścierny...

A jak zrobić żeby cała moneta była tak samo błyszcząca to nie mam zielonego pojęcia szczerze mówiąc..

Offline ANTONINVS

• Moderator Globalny
  • Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 14.05.2018, 14:11:34 »
Szczoteczka mosiężna lub miedziana z możliwie najdrobniejszym włosiem (takim jak w miękkiej szczoteczce do zębów). Względnie dremel.

Offline Cygan1928

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 14.05.2018, 23:12:13 »
Tzn te w muzeum były tak mi się wydaje jakby czymś pokryte , jakimś środkiem zabezpieczającym , naturalna miedź nie posiada takiego połysku.

Elektrolizy nie próbowałem , zdarzało się że strasznie zawalone nalotem wrzucałem do roztworu płynu ala conserwo 3cz wody i 1 cz płynu, efekt taki że że nalot złaził patyna w większości też ( choć atrakcyjną jej bym nie nazwał) , po zabiegu pokazuje się moneta w kolorze rdzawym ale matowa, czym można to zabezpieczyć ?

A co w moczeniu w wodzie utlenionej monet ? Widziałem zdjęcia na forum monet po takim moczeniu i pokryciu czymś i wyglądały nieźle . Jakie są wasze opinie?

Offline Ragnar aka (jurij)

• Ekspert
« Odpowiedź #5 dnia: 14.05.2018, 23:15:52 »
Obstawiam paraloid...
Dovahkiin! Dovahkiin!
Naal ok zin los vahriin
wah dein vokul
mahfaeraak ahst vaal,
ahrk fin norok paal graan
Fod nust hon zindro zaan.
Dovahkiin, fah hin
kogaan mu draal.

Offline ANTONINVS

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #6 dnia: 16.05.2018, 09:55:48 »
Tzn te w muzeum były tak mi się wydaje jakby czymś pokryte , jakimś środkiem zabezpieczającym , naturalna miedź nie posiada takiego połysku.
Nie uzyskasz takiego samego efektu czyszcząc monety z ziemi. Te z muzeum pochodziły najprawdopodobniej z dobrze zakonserwowanego skarbu i dlatego nie zdążyły zbytnio skorodować. W takiej sytuacji wystarczyły podstawowe zabiegi konserwacyjne i nałożenie warstw zabezpieczających. Ewentualnie mogły to być repliki monet (inscenizacja skarbu) i stąd brak na nich patyny.

Elektrolizy nie próbowałem , zdarzało się że strasznie zawalone nalotem wrzucałem do roztworu płynu ala conserwo 3cz wody i 1 cz płynu, efekt taki że że nalot złaził patyna w większości też ( choć atrakcyjną jej bym nie nazwał) , po zabiegu pokazuje się moneta w kolorze rdzawym ale matowa, czym można to zabezpieczyć ?
Bo tak będzie wyglądała praktycznie każda moneta z ziemi po usunięciu patyny lub grynszpanu. Bez względu na to czy wyczyścisz ją Conservo, winianem czy amoniakiem, zobaczysz na koniec taką właśnie rudo-brunatną powierzchnię metalu. Dlatego szlachetnej patyny generalnie się nie usuwa, zwłaszcza jeżeli jest zdrowa i gładka. Z kolei jeżeli na monecie dominuje grynszpan to takie czyszczenie jest uzasadnione. Po usunięciu grynszpanu i resztek patyny należy zanurzyć monetę w roztworze nadtlenku wodoru (woda utleniona / paraloid) do momentu aż nabierze koloru brązowo-brunatnego (proces utleniania powierzchni). Następnie wypłukanie w wodzie destylowanej, odtłuszczenie za pomocą acetonu i nałożenie powłoki zabezpieczającej (Paraloid lub Cosmoloid). Oczywiście z pojedynczą boratynką nikt nie będzie się tak bawił, ale generalnie właśnie tak wygląda postępowanie z monetami miedzianymi w pracowni konserwatorskiej.

Ty z kolei pytałeś o to jak uzyskać błyszczącą powierzchnię metalu na boratynce z ziemi. Dlatego pokazałem szczotki mosiężne, które można wykorzystać do oczyszczania złomu numizmatycznego. Na przedmiotach muzealnych oczywiście nie stosuje się takich technik.

A co w moczeniu w wodzie utlenionej monet ? Widziałem zdjęcia na forum monet po takim moczeniu i pokryciu czymś i wyglądały nieźle . Jakie są wasze opinie?
Woda utleniona nadaje się do usuwania skamieniałego piasku. Wielogodzinna kąpiel + wielokrotne przecieranie szmatką flanelową daje często bardzo dobre efekty czyszczenia. Ale to nie jest środek do wszystkiego. Woda utleniona nie usunie grynszpanu. Może też źle wpłynąć na kolor monet srebrnych niskiej próby.

Niestety nie ma jednego konkretnego środka czy sposobu który nadaje się do czyszczenia wszystkich monet. W zależności od rodzaju zabrudzeń stosuje się różne metody chemiczne, elektorchemiczne i mechaniczne.

Offline Cygan1928

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 16.05.2018, 12:58:44 »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedz i wskazanie kierunku , będę próbował pobawić się z destuktami na początek , niestety na razie znalazłem tylko monety miedziane i tym podobne , żadnego sreberka :( 

Nie podejrzewałbym że muzea mogą wystawiać podróby.....

Offline ANTONINVS

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #8 dnia: 16.05.2018, 21:03:19 »
Nie podróby tylko repliki :) Często bezpieczniej jest umieścić w gablocie kopię cennego numizmatu zamiast jego oryginału. Lepiej nie ryzykować utraty lub zniszczenia monety znanej w jednym albo kilku egzemplarzach. To jeden z powodów. Innym jest na przykład oczekiwanie na zakończenie konserwacji skarbu i przygotowania go do wystawienia.

Offline Bushi

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 16.05.2018, 21:24:13 »
Pod tym linkiem znajdziesz wyczyszczony do miedzi destrukt boratynki. Przed czyszczeniem nie dało się określić nic innego poza średnicą. Ładowarka od telefonu komórkowego marki siemens.  :zgoda :okok

http://www.pasja-eksploracja.com/forum/dyskusje-na-luzie/najlepiej-zachowane-szelagi-ic/msg117818/#msg117818

Offline Cygan1928

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 16.05.2018, 22:58:05 »
No tak kopia cennych monet ale nie sądziłem że boratynek.... ;)

Jaki roztwór conserwo stosujesz i jak mocujedz monetę , druga elektrodę używasz z miedzi czy grafitową?

Offline Bushi

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 17.05.2018, 23:49:51 »
No tak kopia cennych monet ale nie sądziłem że boratynek.... ;)

Jaki roztwór conserwo stosujesz i jak mocujedz monetę , druga elektrodę używasz z miedzi czy grafitową?

Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałem co gdzie podłączyć.
Borat na miedzianym drucie na "+" a na "-" borat na miedzianym drucie. Jeden robi się brzydki drugi ładny  :lol :lol tak testowałem i tylko jeden raz.
Miedziaki tylko wodą z kranu. Conserwo na srebro używam.

:zgoda Powodzenia. :okok

Offline Cygan1928

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 17.05.2018, 23:58:25 »
Nie no każdy się uczy ,akurat mniej więcej wiem jak robić elektrolizę ale monet nigdy nie traktowałem tak , logiczne że jeden poszedł na straty .

Offline ANTONINVS

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #13 dnia: 18.05.2018, 14:03:23 »
Sama metoda nie jest wcale zła. Gorzej z kontrolowaniem procesu elektrolitycznego. Odpowiednie natężenie prądu, stężenie roztworu i kontrola oczyszczanego przedmiotu mogą dać dużo lepsze efekty niż czyszczenie chemiczne czy mechaniczne. Nie teoretyzuję, znam to z praktyki. Niestety w większości przypadków, zwłaszcza jeżeli jest nieumiejętnie stosowana, elektroliza zabija monety i tylko pogarsza ich stan zachowania zamiast go poprawić. To wymaga bardzo dużej wprawy.

Ania

« Odpowiedź #13 dnia: 18.05.2018, 14:03:23 »

KUPUIE Kopie monet wszystkie (wspólczesne kopie)

Zaczęty przez SkupKopiMonetDział Ogłoszenia

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3136
Ostatnia wiadomość 27.04.2013, 21:38:58
wysłana przez SkupKopiMonet
Skarb srebrnych monet został odkryty wykrywaczem metali na polu uprawnym w półno

Zaczęty przez SzuchADział Exploracja w mediach

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8063
Ostatnia wiadomość 24.07.2011, 13:26:51
wysłana przez toma
Czyścić czy nie czyścić - oto jest pytanie

Zaczęty przez KamildosDział Czyszczenie i konserwacja

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 14056
Ostatnia wiadomość 20.02.2014, 08:41:47
wysłana przez Falke123
Kopać??? Nie kopać ??? Oto jest pytanie...

Zaczęty przez cruiselightDział Kraina pomocy

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10583
Ostatnia wiadomość 15.02.2015, 09:18:18
wysłana przez pikolo1979

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Polecamy: GPS na rower | Forum dla adminów

Często szukane: strona do identyfikacji łusek | dutch mannlicher 1895 | trojak sap | janczarek od uprzęży | minelab x-terra 705 - detektor metali | gwizdek wojska polskiego | katalog krause pdf | quattro mp problem | guzik orzeł | pinpoint wykrywacz metali | Mapa forum