Strona główna Forum Archiwum Katalog stron Pomoc Kontakt

Autor Wątek: Policja z prokuraturą „aresztowała” eksponaty. Teraz broń wróciła do muzeum.  (Przeczytany 1183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ragnar aka (jurij)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2010
Cytuj
Blisko rok temu policja wraz z prokuraturą wkroczyła do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Eksponaty w postaci ponad setki sztuk broni miały się tam znajdować nielegalnie. Teraz wszystko zostało zwrócone.
 

W sobotę do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej powróciły eksponaty, które w lutym 2015 roku zostały zabezpieczone do wyjaśnienia przez policję i prokuraturę. Problemem okazało się to, że nie wszystkie eksponaty były przechowywane zgodnie z przepisami. Co więcej, broń znajdująca się w domu kultury, nie została pozbawiona cech bojowych i w każdej chwili nadawała się do użycia. Dopatrzono się również, że Muzeum wcale nie jest Muzeum. Żeby instytucja mogła nosić miano placówki muzealnej, musi zostać wpisana do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym przypadku takiej rejestracji nie było.

Teraz historyczna kolekcja broni i amunicji powróciła do Woli Gułowskiej. Jak wyjaśnia Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w którym to znajduje się Muzeum, w ciągu niespełna roku udało się dopełnić wszelkich formalności, które skutkowały wpisem placówki do wykazu muzeów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Także sama broń została przerobiona, by spełniała przepisy zgodne z ustawą o broni i amunicji. Dzięki temu eksponaty niebawem wrócą do muzealnych gablot. – Już w najbliższym czasie będzie ją można znowu oglądać – dodaje Karol Ponikowski.

W większości są to znaleziska z ostatniej bitwy września 1939 roku. Wtedy to na polach pod Kockiem, Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyła legendarny bój z wojskami Wehrmachtu. To właśnie odnaleziona później broń została umieszczona w Woli Gułowskiej. Co więcej, zbiory były też uzupełniane, nawet przez samych policjantów. Funkcjonariusze z Łukowa odnajdywaną nielegalnie przechowywaną u mieszkańców powiatu zabytkową broń kilkukrotnie przekazali właśnie do tego Muzeum. Były to karabiny produkcji polskiej, niemieckiej i angielskiej, oraz elementy działa przeciwlotniczego i pistoletów.

Powodem zamieszania były liczne zaniedbania natury prawnej, o czym przyznawał nawet Dyrektor placówki. Choć eksponaty znajdowały się tam od 1989 roku to nikt wcześniej nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Dopiero postępowanie w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Łukowie. Choć znajdująca się w Muzeum broń ma charakter typowo edukacyjny, nie posiadała oświadczeń o tym, że jest pozbawiona cech bojowych.

http://www.lublin112.pl/policja-prokuratura-aresztowala-eksponaty-bron-wrocila-muzeum-zdjecia/
Dovahkiin! Dovahkiin!
Naal ok zin los vahriin
wah dein vokul
mahfaeraak ahst vaal,
ahrk fin norok paal graan
Fod nust hon zindro zaan.
Dovahkiin, fah hin
kogaan mu draal.

Offline marczello22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Do muzeum w Woli Gułowskiej mam bardzo blisko.
Dobrze,że kierownictwu muzeum udało się załatwić wszystkie formalności i odzyskać eksponaty  :ok

Ania


 

Pokażą "Łosia" w Muzeum Wojska Polskiego

Zaczęty przez tomaszekDział Czy wiesz, że...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3118
Ostatnia wiadomość 24.11.2011, 17:25:25
wysłana przez Einher
Broń, na którą trzeba mieć pozwolenie, będzie można kupować również przez Intern

Zaczęty przez AdministratorDział Ławeczka

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1787
Ostatnia wiadomość 22.02.2010, 18:46:42
wysłana przez Administrator
Kolekcja trojaków Tadeusza Igera trafi do Muzeum Śląska Opolskiego

Zaczęty przez RomekDział Exploracja w mediach

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1567
Ostatnia wiadomość 09.05.2014, 21:11:50
wysłana przez Romek
Piec garncarski z III wieku naszej ery odkryli archeolodzy z Muzeum Podkarpackie

Zaczęty przez AdministratorDział Dyskusje na luzie

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1667
Ostatnia wiadomość 12.09.2014, 23:42:40
wysłana przez Administrator

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Polecamy: GPS na rower | Forum dla adminów

Często szukane: strona do identyfikacji łusek | dutch mannlicher 1895 | trojak sap | janczarek od uprzęży | minelab x-terra 705 - detektor metali | gwizdek wojska polskiego | katalog krause pdf | quattro mp problem | guzik orzeł | pinpoint wykrywacz metali | Mapa forum