Strona główna Forum Archiwum Katalog stron Pomoc Kontakt

Autor Wątek: Zgoda na poszukiwanie na plaży (wody śródlądowe)  (Przeczytany 724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline frycek1987

• Nowy użytkownik
  • *
Zgoda na poszukiwanie na plaży (wody śródlądowe)
« dnia: 15.11.2018, 22:34:22 »
Witam wszystkich, jest to mój drugi post po poście w dziale przywitalnym.

W najbliższym czasie planuję zakup mojego pierwszego wykrywacza metali, jednakże decyzję tą uzależniam od otrzymania odpowiednich zgód i zezwoleń na wykopki, bo niestety, ale mój zawód nie pozwala mi mieć żadnych problemów z prawem, a wyrok nawet bez kary byłby końcem pracy w zawodzie.

Znam Art. 109c Ustawy o ochronie zabytków, i przez zimę będę się starał dostać zezwolenie od WKZ na wykopki w pobliskich lasach gdzie działała partyzantka i są wyraźnie widoczne nierówności terenu po okopach.

Zastanawiam się jednak nad tematem chodzenia z wykrywaczem po plażach pobliskich zalewów.
Jak dla mnie logicznym jest, że na plaży nie szuka się zabytków, ale czy słyszeliście o sytuacjach, że ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu art. 109c za chodzenie z wykrywaczem po plaży?

Mam też pytanie do ludzi chodzących po plażach z wykrywaczami, czy występujecie do zarządcy/właściciela terenu o zgodę na wykopki?

Zastanawiam się, czy dla bezpieczeństwa (na wypadek spotkania z policją) nie załatwić sobie zgody zarządcy terenu (w tym wypadku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) na sprzątanie/oczyszczanie terenu ze złomu/śmieci metalowych. Myślę, że gdyby policjanci zobaczyli taki glejt to daliby mi spokój w razie "W".
Czy ktoś z was występował o taką zgodę?

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Offline WOJTEK24

• Użytkownik
  • **
Odp: Zgoda na poszukiwanie na plaży (wody śródlądowe)
« Odpowiedź #1 dnia: 16.11.2018, 22:36:41 »
Na chodzenie po plaży nie musisz mieć żadnych zezwoleń. Gdzieś jest nawet film Odyna na którym widać jak obserwuje go policja po czym sobie spokojnie odjeżdża. Dodatkowo o czym on sam informuje (jeśli dobrze pamiętam) okazuje się że teren plaży chyba przylega albo jest stanowiskiem archeologicznym.

Offline Argelb

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2018, 19:31:19 »
Cześć, jestem w dokładnie takiej samej sytuacji jak frycek1987 i też nie mogę sobie pozwolić na zadzieranie z prawem. To będzie się wiązało z utratą pracy. Bardzo chciałbym zakupić wykrywacz, ale dopiero gdy będę miał komplet pozwoleń.
WOJTEK24 jesteś pewny że pozwolenia na plażach nie są wymagane? Wydaje mi się że należy mieć pozwolenie od właściciela gruntu tak jak w przypadku lasów czy pól. Ale to jest moje zdanie i mam nadzieję że się mylę.

Offline WOJTEK24

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 22.11.2018, 07:31:00 »
Hej
Obejrzyj sobie filmik tam będziesz miał odpowiedź, aby sie upewnić możesz napisać do SAPERA ew do PZE.
JA też mam pracę gdzie podstawą jest niekaralność wiec zależy mi na tym samym co wam.

https://www.youtube.com/watch?v=0jb3G_JGYb0

Offline pado

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 22.11.2018, 16:08:23 »
Gdzieś ostatnio czytałem że Urząd Morski w Szczecinie w zachodnio pomorskim, zrezygnował z wydawania zezwoleń na szperanie po plaży. Ale co z resztą to nie wiem.
https://bezprawnik.pl/przeszukiwanie-plaz-z-wykrywaczem-metalu-w-zachodniopomorskim-w-pelni-legalne/
Oczywiście jak nie szukasz skarbów to to nie przestępstwo ale myślę, że to tylko dobra wola policji. Zawsze mogą Cię sprawdzić, przeszukać, twoje mieszkanie też, jak znajdą choć grosik międzywojenny to mogą Ci robić problemy.
Prawda jest taka, że te prawo jest bardzo dobrowolnie interpretowane, policja chcąc sobie podbić wykrywalność, popisać się przed szefem lub wykazać się nadgorliwością, zgarnie takiego poszukiwacza , bo to straszny przestępcą i już. A potem oddaje sprawę do sądu i zlewa, bo to oni stwierdzają czy ty szukałeś meteorytów, kapsli, zgubek plażowych czy skarbów. Jak nie masz nic przy sobie i w domu to spoko, szukałeś czegoś innego, prawa nie łamiesz, jednak często odzyskanie sprzętu jest kłopotliwe, bo ten zostaje zatrzymany. Jednak gdy masz cos w domu, to mimo że nie mogą ci udowodnić, że znalazłeś to wykrywaczem, to i tak masz już pozamiatane.
Jednym słowem, jak chcesz poganiać po plaży to lepiej zapytać o to w odpowiednim urzędzie i nie tylko chodzi o Urząd Morski ale i starostwo czy tam gmina bo to one są zarządcami gruntów. 

Ania

« Odpowiedź #4 dnia: 22.11.2018, 16:08:23 »

Pytania o poszukiwanie skarbów i ''skarbów'' oraz pozwolenia.

Zaczęty przez MaksiDział Poszukiwania a prawo. Współpraca z archeologami

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2795
Ostatnia wiadomość 08.08.2014, 23:19:54
wysłana przez Administrator
A.B.C- uzyskania zgody na poszukiwanie „Zabytków” od Konserwatora zabytków

Zaczęty przez Ragnar aka (jurij)Dział Exploracja w mediach

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1894
Ostatnia wiadomość 11.03.2016, 11:46:10
wysłana przez Adam G
Artykuł z "Radcy prawnego" - poszukiwanie skarbów

Zaczęty przez AdministratorDział Exploracja w mediach

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2398
Ostatnia wiadomość 23.10.2011, 23:07:34
MARCIN SABACIŃSKI (Narodowy Instytut Dziedzictwa)prezentacja: POSZUKIWANIE ZABYT

Zaczęty przez AdministratorDział Exploracja w mediach

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1617
Ostatnia wiadomość 12.03.2014, 23:05:55

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Polecamy: GPS na rower | Forum dla adminów

Często szukane: strona do identyfikacji łusek | dutch mannlicher 1895 | trojak sap | janczarek od uprzęży | minelab x-terra 705 - detektor metali | gwizdek wojska polskiego | katalog krause pdf | quattro mp problem | guzik orzeł | pinpoint wykrywacz metali | Mapa forum