Wielkie badania archeologiczne pod Grunwaldem. Wideo!

Jak podaje radio RMf24 kilkudziesięciu archeologów z Polski, Norwegii i Danii szuka w pobliżu Grunwaldu miejsca bitwy z 1410 roku. To pierwsze takie badania przeprowadzane poza Polami Grunwaldzkimi. Podstawą prac są zapiski Jana Długosza o Dolinie Wielkiego Strumienia.

Miejsca badań zostały wytyczone na podstawie zapisków Jana Długosza. Do przebadania mamy ponad 500 hektarów – powiedział naszemu reporterowi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem. Szukamy Doliny Wielkiego Strumienia opisanej przez Długosza. Do tej pory badania koncentrowały się na polach, które są własnością muzeum. Niestety znaleziska były mizerne. Postanowiliśmy więc wyjść poza ten teren, w kierunku jeziora Łubień. Tutaj nikt jeszcze nie przeprowadzał badań, nie było tutaj archeologów – dodaje.

topór

fot. Tomasz Waszczuk / źródło: PAP

To może być początek szerszych badań – podkreśla z kolei Jan Gancewski, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Grupa Duńska przyjechała tutaj w większości na własny koszt. Ewentualne znaleziska pozwolą pokazać światu, że tutaj rzeczywiście jest coś cennego i mamy nadzieję, że w przyszłości pozwoli to zdobyć środki na kolejne takie badania. Może nie powiem, że nie śpię po nocy, ale na pewno z wypiekami na twarzy obserwuje pracę archeologów – mówi.Pierwszymi efektami poszukiwań jest topór bojowy, datowany przez historyków na XIV/XV wiek znaleziono na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jez. Łubień. Według historyków broń mogła być użyta w bitwie w 1410 roku. Po konserwacji zostanie pokazana w Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem. Toporek wykopał Paweł Grochocki i przekazał historykom.

Źródło: www.rmf24.pl

Tags: