Jak rozpoznać meteoryt?

Czasami podczas naszych wypraw znajdujemy dziwny kamień, na który reaguje nasz wykrywacz. Pierwsza myśl, która może wpaść  do głowy to ta, że znaleźliśmy meteoryt. Ale jak rozpoznać meteoryt?

Meteoroidy są to najmniejsze ciała znajdujące się w kosmosie. Powstały podczas formowania się układu słonecznego, miało to miejsce 4,5 miliarda lat temu. Najwięcej meteoroidów krąży między orbitami Marsa i Jowisza. W przestrzeni kosmicznej meteoroidy zderzają się ze sobą przez co wypadają ze swoich orbit i niekiedy wpadają na kurs kolizyjny z Ziemią. Te, które wpadną w atmosferę ziemską, przelatują przez nią z początkową prędkością ok. 20 km/s, a na skutek oporu powietrza wyhamowują na wysokości 20–40 km, rozgrzewając się i świecąc. Ich świetlne ślady nazywa się meteorami. W trakcie hamowania, na skutek wzrostu temperatury, następuje najczęściej całkowite unicestwienie takiego meteoroidu. Jednak czasami, w przypadku większych obiektów, zdarza się, że ich ocalałe części docierają do powierzchni Ziemi i to one właśnie nazywane są meteorytami. Większe meteoroidy przy wkraczaniu w atmosferę, ze względu na dużą masę i prędkość, rozpadają się i spadają na powierzchnię Ziemi jako „deszcz meteorytowy”.

Meteoryty dzielimy na:

  1. meteoryty żelazne
  2. meteoryty żelazno-kamienne
  3. meteoryty kamienne

 

Jak rozpoznać meteoryt w domowych warunkach?


Bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy nie można w domowych warunkach na sto procent ocenić czy mamy do czynienia z meteorytem. Możemy natomiast upewnić się czy nasz obiekt spełnia podstawowe cechy meteorytu.

  1.  Najłatwiej rozpoznać meteoryty żelazne. Zawierają one bardzo dużo żelaza dlatego mocno przyciągają magnes i są wyjątkowo ciężkie jak na swoje wymiary.
  2. Świeży meteoryt jest czarny. Stary – rdzawy.
  3. Po przecięciu, wyszlifowaniu i wytrawieniu – widać strukturę krystaliczną oraz najważniejszą cechę – chondryty, których nie mają skały ziemskie.
  4. Meteoryt nie ma struktury „piany” czyli nie zawiera w sobie żadnych gazów. Jeżeli Twój kamień ma pianę najprawdopodobniej jest żużlem bądź odpadem hutniczym.
  5. Powierzchnia meteorytu może zawierać dołki podobne o odcisków kciuka w glinie.
  6. Spora zawartość niklu.
  7. Zaoblone kształty (gdy meteoryt rozpadnie się w wyniku kolizji z ziemią mogą być inne).
  8. Drobinki metalu na powierzchni.

Jak rozpoznać meteoryt?

Jak rozpoznać meteoryt?

Film Jak rozpoznać meteoryt?

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

http://www.pkim.org/?q=pl/node/3303

 

Jak sprawdzić czy to meteoryt?

Czy to meteoryt forum

Test na meteoryt

Wyszukiwania podobne do jak rozpoznać meteoryt zdjęcia
jak rozpoznać kawałek meteorytu

jak wyglada meteoryt

jak wygląda meteoryt kamienny

jak sprawdzić autentyczność meteorytu
gdzie można sprawdzić meteoryt

jak wygląda kawałek meteorytu

jak wygląda meteoryt na ziemi

jak rozpoznać meteoryt żelazny

2 komentarze