Skarb nibelungów odkryli amatorscy poszukiwacze skarbów?

Czy to zaginiony skarb Nibelungów?

Archeolodzy potwierdzili prawdziwość znaleziska z niemieckich lasów. Kolekcje złotych i srebrnych ozdób, statuetek i biżuterii, które odkryli amatorscy poszukiwacze skarbów to najprawdopodobniej legendarny zaginiony skarb Nibelungów.

skarb Nibelungów

Skarb Nibelungów.

Na ślad antycznych statuetek poszukiwacze natknęli się podczas przeczesywania za pomocą wykrywacza metalu lasów pomiędzy Frankfurtem nad Menem a Stuttgartem. Początkowo przedmioty chcieli sprzedać na czarnym rynku, jednak przedmioty zwróciły uwagę archeologów i skarb trafił w ręce ekspertów. Okazało się, że najprawdopodobniej jest to największe tego typu znalezisko na terenach Niemiec. Eksperci wycenili wartość skarbu na ponad 1 milion euro.

Przedmioty zakopano około 1500 lat temu i pochodzą z terenów starożytnego cesarstwa rzymskiego. Zdaniem archeologów znalezisko pasuje do skarbu opisanego w legendzie o Nibelungach.

Niedola Nibelungów

Nibelungowie to ród karłów, który miał żyć w mitycznej krainie Nibelheim ukrytej we wnętrzu góry. Informacje o nich pochodzą z „Pieśni o Nibelungach”, zwanej także „Niedolą Nibelungów”.

Zgodnie z tym średniowiecznym eposem Nibelung Starszy – władca ludu niemieckich niziołków – posiadał ogromny majątek. Po śmieci króla skarb wpadł w ręce tajemniczego Zygfryda, który zabił przy tym prawowitych spadkobierców: Schilbunga i Nibelunga Młodszego. Następnie majątek ten dostał się wdowie po Zygfrydzie – Krymhildzie – która wykorzystywała złoto, aby działać na niekorzyść ówczesnych władców Burgundii (region Francji). Hagen z Tronege, który był wasalem królów, postanowił ukraść skarb i zatopić go w Renie, by zapobiec buntowi przekupionej ludności.

W eposie postaci historyczne występują obok bohaterów mitycznych, stąd ciężko jest określić, ile prawdy przekazano w średniowiecznym tekście. Archeolodzy nie tracili jednak nadziei, że opisany w Pieśni skarb istnieje i czeka na odnalezienie. Pierwsze szacunki dotyczące wieku odkrytych w niemieckich lasach biżuterii i statuetek wskazują, że mogą one być częścią skarbu Nibelungów.

Źródło:  www.odkrywcy.pl