Pasjonaci uratowali broń batalionu AK „Giewont”

 

Od piątku w Muzeum Uzbrojenia można podziwiać zabytkową broń, należącą niegdyś do akowców z batalionu „Giewont”. Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. Dokładnie 5 września 2013 roku, 11 sztuk broni oraz amunicja zostały znalezione przez grupę pasjonatów. Po renowacji uzbrojenie trafiło do gablot, w których pozostanie do końca roku.

Ostatecznie wykopano 11 sztuk broni, w tym 9 Mauserów 98k i dwa karabiny włoskie Carcano Model 91/38. Oprócz karabinów znaleziono również skrzynkę metalową po granatach ręcznych, w której znajdowała się spora ilość amunicji zarówno w taśmach i łódkach.

Video: http://www.tvn24.pl/poznan,43/pasjonaci-uratowali-bron-batalionu-ak-giewont,465420.html

Odrestaurowali i wystawili

Po odkopaniu uzbrojenia, zapadła decyzja, aby oddać je do konserwatora. Trzech specjalistów odrestaurowało i zabezpieczyło eksponaty, aby można było je pokazać szerszej publice. W piątek wystawę otworzył między innymi Arkadiusz Maciejewski, kierownik Muzeum Uzbrojenia.

– Broń jest, jak na 70 lat przebywania w zwykłym worku jutowym, zachowana naprawdę dobrze. To był piasek, a więc woda stosunkowo szybko przenikała. Elementy drewniane praktyczne z miejsca się rozsypały, zwłaszcza że były to kolby sklejkowe, gdzie to drewno jest sklejane z cieniutkich płatków. Karabin znaleziony tutaj na Cytadeli wygląda 3-4 razy gorzej, po takim samym okresie przebywania w ziemi – przyznaje Maciejewski.

Wystawę zwiedzać można w Muzeum Uzbrojenia mieszczącym się na poznańskiej Cytadeli. Otwarta będzie do końca 2014 roku.