Poszukiwacz znalazł antyczne monety

article-1292990-0A5CFAA0000005DC-113_306x294[1]Temat jest już dość stary, bo wszystko działo się w 2010 roku. Jednak, że jest to dość ciekawe postanowiliśmy umieścić informację.

Dave Crisp, na co dzień kucharz, ma niecodzienne hobby – włóczy się po okolicy z wykrywaczem metali. Znajomi uważali to zapewne za nieszkodliwe wariactwo, dopóki Dave nie natrafił na 52,5 tysiąca monet z czasów rzymskich. Monet, które jak najbardziej można dziś spieniężyć.

Crisp przechadzał się z wykrywaczem po polu nieopodal miejscowości Frome w angielskim hrabstwie Somerset, gdy maszyna zaczęła wydawać upragniony dźwięk: biiip! Pod ziemią znajdowało się naczynie z tysiącami monet. Dave zrobił, co należało – gdy zorientował się, jakiego rodzaju przedmioty znalazł, wezwał na pomoc archeologów, którzy wydobyli z ziemi tysiące wykonanych ze srebra lub brązu krążków. W tym 766 szczególnie wartościowych monet, na których uwieczniono wizerunek Karauzjusza, rzymskiego generała, który w latach 286-293 n.e. sprawował władzę na części Wysp Brytyjskich i Galii z mocy Imperium Rzymskiego.

Muzealnicy z British Museum powiedzieli, że to jedno z największych tego typu znalezisk na terytorium Wielkiej Brytanii w historii. Crisp będzie się musiał podzielić zyskami ze sprzedaży monet z rolnikiem, na którego ziemi dokonał odkrycia. Wartość znaleziska ocenia się na 250 tysięcy funtów, więc na nowy wykrywacz wystarczy.

 

Więcej zdjęć: http://www.dailymail.co.uk/

źródło: http://giznet.pl/wykrywacz-metali-pomogl-znalezc-antyczne-monety/