Robotnicy układali światłowód i znaleźli skarb z XVII wieku

z15411760Q,Srebrne-monety-znalezione-przez-robotnikow-w-Denko[1]Skarb XVII-wiecznych srebrnych monet znalazła ekipa robotników układających światłowód przez Ostrowiec Świętokrzyski, a potem oddała naukowcom. Teraz nagrodził ich minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Decyzja ministra kilka dni temu dotarła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który wnioskował o nagrodzenie znalazców.

– Z pisma wynika, że to uznanie dla postawy obywatelskiej pracowników firmy budowlanej, którzy po znalezieniu cennego z punktu widzenia kultury i historii przedmiotu zgłosili jego znalezienie. Bardzo się cieszę, bo takie zachowanie naprawdę warto docenić, a takiego przedmiotu z tej okolicy jeszcze nie mieliśmy – mówi Andrzej Przychodni z WUOZ.

Monety odkryła ekipa układająca 17 września 2012 roku światłowód przez Denków, jedną z dzielnic Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Akurat prowadziliśmy badania, gdy dostaliśmy informacje, że do szkoły w Denkowie budowlańcy przynieśli jakieś monety. Pojechaliśmy na miejsce i okazało się, że były w małym glinianym naczyniu, na które natrafiono w wykopie. Brygadzista wyzbierał 180 monet i przyniósł do szkoły – opowiada Artur Jedynak, archeolog z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,15412762,Robotnicy_ukladali_swiatlowod_i_znalezli_skarb_z_XVII.html#ixzz2vDFdZJ6N