Skarb sprzed trzech tysięcy lat znaleziony na polu uprawnym

Kilkanaście niezwykle cennych przedmiotów pochodzących najprawdopodobniej z epoki brązu znaleziono przypadkiem w czasie jesiennych robót polowych w powiecie chojnickim. Archeolodzy potwierdzają, że znalezisko to sensacja i określają je mianem „prawdziwego skarbu”.

Skarb składa się łącznie z 28 przedmiotów. Znaleziono trzy siekierki z tulejkami i uszkami, dłutko, grot oszczepu, fragment zapinki spiralnej, sześć ozdobnych tarczek do uprzęży końskiej oraz jedną tarczkę we fragmentach, cztery ozdobne elementy uprzęży końskiej, cztery ozdoby ogłowia (to również elementy uprzęży końskiej), tarczki, kółeczka, fragmenty bransolety, trzy ozdoby z blachy zwiniętej oraz fragment pręta z tulejką.

Skarb na polu

 Ze znajomymi wybraliśmy się na poszukiwanie meteorytów – opowiada Michał Marciniak, który odnalazł przedmioty z epoki brązu. – Podczas prac ziemnych trafiłem na dołek, w którym były te rzeczy. Trochę interesuję się historią regionu, więc wiedziałem, że to epoka brązu, ale nie zdawałem sobie sprawy, jak cenne jest to znalezisko.

Marciniak mówi, że bez wahania zdecydował, że powiadomi konserwatora zabytków Gdańsku. Natychmiast też oddał znalezisko do chojnickiego muzeum. – A tam zrobiono wielkie oczy – mówi. – Wszyscy byli pod wrażeniem, a dr Krzysztof Walenta powiedział, że to sensacja.

– Archeolodzy, w tym inspektorzy z WUOZ w Gdańsku znalezisko określają mianem sensacyjnego. Na tym terenie nigdy nie dochodziło do podobnych znalezisk. Przedmioty przed wiekami prawdopodobnie celowo ukryto – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ/WUOZ w Gdańsku.Specjaliści natychmiast przeprowadzili dalsze prace interwencyjne.

Mimo dalszych poszukiwań i eksploracji wyznaczonego terenu ekspertom nie udało się natrafić na podobne skarby.

Przedmioty, które wytworzono w latach 900-700 p.n.e., trafiły już do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Szczęśliwy znalazca, który uczciwie przekazał skarb w ręce konserwatora, może teraz liczyć na nagrodę pieniężną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Onet.pl