Skarb wikingów jest już do zobaczenia

W Anglii został zaprezentowany publicznie po długotrwałej konserwacji tzw. skarb z Bedale, złożony ze srebrnych i złotych artefaktów – informuje serwis internetowy Darlington and Stockton Times.

Skarb Wikingów został odkryty w 2012 r. przy pomocy wykrywaczy metali przez poszukiwaczy-amatorów na polu koło miasta Bedale w dystrykcie Hambleton, w hrabstwie North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii.

Cenne znalezisko składało się z inkrustowanej złotem głowni miecza, unikalnej srebrnej obejmy na szyję, naszyjnika i obejmy na ramię ze srebra, dwóch srebrnych obroży, złotych nitów oraz 29 odlanych ze srebra brył metalu.

Po długotrwałym i złożonym procesie oczyszczania i konserwacji artefaktów, przeprowadzonym przez ekspertów z organizacji Powiernictwo Archeologiczne Yorku, należący do Wikingów skarb z Bedale został umieszczony w galerii średniowiecznej w Muzeum Yorkshire w Yorku.

Muzeum Yorkshire w 2014 r. zakupiło skarb z Bedale zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem za ustaloną przez niezależnych ekspertów kwotę 50 tys. funtów.

Jak poinformowała Natalia McCaul, kurator z Muzeum Yorkshire, dopiero po przeprowadzonych zabiegach konserwacyjnych na powierzchni niektórych artefaktów ukazały się wcześniej niewidoczne delikatne zdobienia, świadczące o kunszcie ówczesnych rzemieślników.

Zdaniem McCaul skarb z Bedale okazał się jednym z najciekawszych znalezisk archeologicznych tego rodzaju z czasów Wikingów, jakie zostało wydobyte w Yorkshire. (PAP)