Skarb znaleziony przez poszukiwaczy z WFEH

Jest rok 2013. Puszcza Bieniszewska. Skarb. Odkryli go Członkowie Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego we współpracy z archeologami z konińskiego muzeum, którzy szukali w gminie Kazimierz Biskupi miejsc bitwy z okresu Powstania Styczniowego.
Puszcza Bieniszewska. Skarb ukryty pod drzewem

Nikt nie spodziewał się takich rewelacji. Członkowie Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego we współpracy z archeologami z konińskiego muzeum szukali w Puszczy Bieniszewskiej w gminie Kazimierz Biskupi miejsc bitwy z okresu Powstania Styczniowego. Poszukiwacze nie trafili na kule… ale udało im się odkryć prawdziwy skarb: ponad sto srebrnych monet, sztućce, biżuterię a nawet złote zęby. Znalezisko pochodzi z okresu II Wojny Światowej.

Foto: © archiwum WFEH

– Szukaliśmy śladów bitwy z powstania Styczniowego – mówi poszukiwacz z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego – Jacek Kosiński

– To było tak. Kolejny zwykły dąb… okazał się niezwykłym. Zapiszczał detektor metalu. Coś zabłyszczało. Kolega z boku powiedział: Łe tam! To … puszka!
– Włożyłem rękę w ziemię i wyjąłem piękną cukiernicę. Żeby było ciekawiej , była ciężka. Było w niej dużo monet.
Były też puszki po niemieckiej czekoladzie i złote zęby. Na końcu wyjęli srebrną grawerowaną blaszkę z napisem „Stef. Malinowski sędzia”. Znajdowała się najprawdopodobniej na sędziowskim młoteczku lub lasce.
Skarb, który kryła Puszcza Bieniszewska przekazany został Muzeum Okręgowemu w Koninie.

– Co się z nim stanie? – zapytaliśmy archeologa Krzysztofa Gorczycę.
– Będzie kolejna wystawa – mówi archeolog.
Na razie poszukuje on śladów które zaprowadzą go właściciela, który już najprawdopodobniej – nie żyje.., ale … nigdy nic nie wiadomo.

Źródło: konin.naszemiasto.pl