W okolicy Jerzwałdu odkryto średniowieczną osadę pruską

Do tego odkrycia doszło podczas tegorocznych prac badawczych członków Klubu Odkrywcy Tmzs, w okolicy miejscowości Jerzwałd. Natrafili oni na ślady osadnictwa wczesnego średniowiecza (osadnictwa pruskiego).

Na obszarze kilkunastu hektarów odkryto dziesiątki zabytków archeologicznych, wśród których znalazły się srebrne monety, pozłacane przedmioty ozdobne, odważniki kruszcowe, elementy uzbrojenia, itd. Niezwykłą sensacją okazało się być także odkrycie siedmiu trzewików, wśród których znalazł się pierwszy znany egzemplarz na świecie.

W piątek odbyła się wizja lokalna
W miniony piątek (12 grudnia) odbyła się wizja lokalna miejsca dokonanego odkrycia, w której uczestniczyli: dr Marek Jagodziński – specjalista z zakresu osadnictwa pruskiego, badacz osady w Truso, Rafał Panfil – Inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Derlegatura w Elblagu oraz Kacper Martyka z

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. 
W trakcie spotkania ustalono, że w przedmiotowym miejscu co najmniej w okresie od X do XIII wieku funkcjonowała osada o charakterze handlowo-rzemieślniczym. Dr Marek Jagodziński fakt odkrycia przedmiotowej osady przez suską grupę określił krótko i jednoznacznie cyt.: „najbardziej sensacyjne odkrycie w ciągu ostatnich 10 lat na terenie Polski”.

Wśród osób zainteresowanych tematem pojawiły się głosy, że koło Jerzwałdu mogła funkcjonować osada analogiczna do tej w Truso. Z całą pewnością w miejscu tym następowała intensywna wymiana handlowa. O wszelkich ustaleniach będziemy się starali informować na bieżąco.
Tekst i zdjęcia: Klub Odkrywcy Tmz
Źródło: UMiG Susz