Wina pochodzące sprzed czasów II wojny światowej odnalezione

Pasjonaci historii ze Świnoujścia weszli do podziemi niedostępnych od czasów II wojny światowej. Znaleźli tam prawdziwe skarby! Mimo że nie są ze złota, ani srebra, zamknięty w szklanych butelkach skarb może być wart fortunę. Są to wina pochodzące sprzed czasów II wojny światowej, których nie zdążyli wypić niemieccy oficerowie.

Foto: Marcin Kokolus / newspix.pl

 Po kilku godzinach pracy, w plątaninie gruzu i powyginanego zbrojenia, udało się wyryć wąski korytarzyk, którym odkrywcy dostali się do niezniszczonego pomieszczenia z krótkim odcinkiem korytarza. Nie odwiedzanego od 70 lat.

Po paru chwilach ze skarbca historii zaczęto wynosić na zewnątrz pamiątki, które dla naszych odkrywców są niemal bezcenne. Wśród znalezisk jest pogięty hełm z tzw. kalką Kriegsmarine, kilka żołnierskich guzików, skrzynkę po amunicji, i… dwie butelki starego wina z zachowanymi etykietami!

To wina z Bordeaux – z do dziś słynnych winnic – pierwsza to czerwone Château Grand Barrail Lamarzelle z 1938 roku. Drugie, zawinięte jeszcze w papier pakowy, to białe Château Latour-Martillac 1939. Na dnie czerwonego widać sporo osadu, białe jest ciemno złote.

Obydwa – zdaniem znawców – mogą nie nadawać się już do picia. Ale i tak kolekcjonerzy są w stanie dać za takie wino setki euro. Mimo że chęć posmakowania wina przez znalazców jest ogromna, to trunki będą ekspozycją Podziemnego Miasta.

Pasjonaci historii twierdzą, że w kompleksie można spodziewać się jeszcze wielu ciekawych odkryć. Z planów wynika, że cały czas niedostępne są jeszcze dwa duże fragmenty podziemi. Będą kolejne skarby!

Źródło: Onet.pl