Autor Wątek: Jak pisać na forum ?  (Przeczytany 25133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
Jak pisać na forum ?
« dnia: 18.12.2009, 22:12:08 »
Zapoznaj się również z regulaminem forum!

Skoro zostałeś tu skierowany, to oznacza, że prawdopodobnie nie do końca znasz zasady poprawnego pisania postów. Ten poradnik ma ci pomóc formułować w miarę zrozumiałe wypowiedzi.

Pamiętaj! Jedno zagadnienie (przedmiot)=jeden temat!


Żle:

Temat: cos z ziemi

WYKOPALEM TAKI MEDAL COS tam pisze nie wiem co zrobcie id tego czegoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wie ze juz sa takie tematy ale moj jest inny  :P :P :P :P :P :P :P :P
kur** pelno tego u mnie na dzialce


Dobrze:


Temat: Medal z napisem DLA PUŁKOWNIKA. Srebro. Wymiary 20 na 30 mm

Witam
Znalazłem taki medal. Widnieje na nim napis: DLA PUŁKOWNIKA.
Wymiary: 20 na 30 mm.
Materiał: srebro
Proszę o identyfikację i więcej informacji na jego temat.
Pozdrawiam

Co było źle?

Temat

Zaczynamy wielką literą. Powinien oddawać z zwięzłej formie treść wypowiedzi lub opisywać przedmiot zamieszczony. Warto również aby zawierał również napisy umieszczone na przedmiocie (jeżeli wystarczy miejsca w nazwie tematu). Jeżeli kompletnie nie wiesz co umieszczasz w wiadomości możesz nazwać go inaczej. Oczywiście obowiązują zasady poprawnej pisowni. Patrząc na temat, powinno się już dać odgadnąć o co chodzi autorowi!

Treść wiadomości

PISANIE WIELKIMI LITERAMI. Jest to niepoprawna forma wyrażania myśli.
Zdanie zaczynamy wielką literą. Kończymy kropką.
Wiadomości z wulgaryzmami będą usuwane.
Ortografia i gramatyka. Rozumiem, że można mieć z tym problem. Jeżeli jednak nie wiesz jaki pisać popranie skorzystaj z pomocy. Wszystkie nowoczesne przeglądarki pozwalają na sprawdzanie błędów. Korzystaj z tego!

Bardzo ważne jest, aby wpisywać znaki, czy cyfry na przedmiotach do treści wiadomości. Dzięki temu łatwo będzie można znaleźć przedmiot na forum.

Szczególnie jeżeli chodzi o tematy dotyczące identyfikacji.

Nadawanie tytułów wątków w stylu :"co to jest?", "proszę o ID", "Co to za łuska" itp. będą  niemile widziane w oczach moderatorów. Należy uszanować czas i prace zarówno moderatorów, jak i przede wszystkim specjalistów pomagających przy identyfikacji.

Przywiąż więcej uwagi zarówno do tytułu jak i opisu, tzn: nie piszemy :"Co to za łuska", tylko np " Łuska 9mm do ID". Jeżeli wiemy ze jest to np Mauser, dodajemy to także. Maksimum informacji również w tytule.

Umieszczamy maksimum dostępnych danych na temat przedmiotu do identyfikacji. Przede wszystkim wymiary i zdjęcie. Podstawowe dostępne informacje, umieszczamy również w tytule.




Posty, które nie spełniające powyższych zasad mogą być usuwane z forum. Moderatorzy mogą poprawiać posty ale nie zawsze mają na to czas!




Czym sprawdzać?


Jeśli faktycznie mamy wielkie problemy z pisownią, to pamiętajmy, że posiadając dostęp do komputera i Internetu, otrzymujemy do ręki niezliczone źródła pomocy.

Sprawdzanie pisowni online: http://www.korektor.net/slownik.html

Przeglądarka Mozilla Firefox

Podczas pisania podkreśla  błędne słowa czerwoną linią. Gdy klikniemy na podkreślone słowo zobaczymy sugestie poprawnej pisowni.

http://bykom-stop.avx.pl/jakpisac.html

Jak pisać poprawnie?

Pisząc poprawnie, pokazujesz swoją klasę. Drobna rzecz, a cieszy. Warto jest pokazać się z dobrej strony!
Ortografia – to nie jest trudne!

Aż oczy bolą, gdy widzimy błędy w tak prostych i tak często używanych wyrazach jak „mugł” , „ktury” , „karzdy” , „rzaden” . Wiele osób razi taka ignorancja i potrafią wyrobić sobie negatywne zdanie o autorze takiego tekstu już po pierwszych jego zdaniach.

Interpunkcja – żeby można nas było zrozumieć.

Mówiąc coś, musisz zrobić sobie co jakiś czas przerwę na zaczerpnięcie powietrza. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie – odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. znaki są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części. Dzięki temu części tekstu nie zlewają się ze sobą i nie męczymy się podczas czytania.

NIE KRZYCZ!!!

Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie się ogólnie przyjęło, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk. Miliony wykrzykników po każdym zdaniu. Oduczmy się więc wciskania CAPS LOCK-a i przesadzania z wykrzyknikami.

Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b

Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie „upiększacze” w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu. Tylko zobaczcie, jak to wygląda, np. na różnych blogach.

Polskie znaki

Wciąż trwa spór o to, czy stosować polskie znaki diakrytyczne w Internecie, czy nie. Głównym argumentem za niestosowaniem polskich znaków jest najczęściej wygoda – to tak, jakbyśmy tłumaczyli przejeżdżanie na czerwonym świetle tym, że nie chce nam się przekładać nogi na pedał hamulca. Powinniśmy stosować polskie znaki w tekstach na stronach WWW, blogach czy pisząc teksty na forum dyskusyjnym, podczas rozmowy na Gadu-Gadu, gdyż tu nie ma żadnych przeciwwskazań. Problemy mogą być podczas rozmów na IRC lub na zagranicznych czatach, gdzie większość klientów wciąż ma wielkie problemy z wyświetlaniem „polskich krzaków” .

Kontakt z Administratorem
« Ostatnia zmiana: 07.02.2015, 23:49:11 wysłana przez Radek »