Autor Wątek: Hiroszima uczciła pamięć ofiar bomby atomowej  (Przeczytany 1061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Janosik

  • Gość
Hiroszima uczciła pamięć ofiar bomby atomowej
« dnia: 06.08.2011, 08:32:23 »
W Hiroszimie odbyły się uroczystości ku czci tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na to miasto 66 lat temu. Wziął w nich udział m.in. premier Japonii Naoto Kan.

Na tegoroczne obchody nałożyła się tragedia 80 tysięcy mieszkańców okolic elektrowni atomowej Fukushima, poważnie uszkodzonej przez katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami z 11 września. - Japonia musi ograniczyć swe uzależnienie od energii jądrowej - powiedział w Hiroszimie szef japońskiego rządu.
Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui podkreślił, że kryzys związany ze skutkami marcowego kataklizmu nadwyrężył zaufanie Japończyków do pokojowego wykorzystania energii atomowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ponad 60 krajów.
6 i 9 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, zabijając tysiące ludzi - także jeszcze wiele lat po wojnie. Jak poinformowała telewizja NHK, tylko w ciągu ostatniego roku na skutek choroby popromiennej zmarło blisko 6 tysięcy osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to ponad 275 tysięcy.