Autor Wątek: Brytyjska bomba straszy Niemców. Ewakuacja 45 tys. osób  (Przeczytany 1144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kandzio

  • Gość
- W Koblencji na zachodzie Niemiec trwa największa ewakuacja mieszkańców od czasów drugiej wojny światowej.
W zabytkowym mieście nad Renem, odkryto prawie półtoratonowy niewybuch z drugiej wojny światowej. Do jutra rana, domy ma opuścić 45 tysięcy osób. W niedzielę bowiem ma nastąpić rozbrojenie ładunku.

Ewakuowane są między innymi dwa pełne pacjentów szpitale, siedem domów opieki oraz areszt. Norbert Gras - jeden ze strażaków koordynujących akcję - w wypowiedzi dla internetowego magazynu Spiegel-TV (czyt.szpigel tv), wyjaśnił, że niewybuch stanowi poważne zagrożenie. Stąd też konieczność ewakuacji prawie połowy mieszkańców:

- Skala tej ewakuacji nie jest przypadkowa, ustaliliśmy ją w porozumieniu ze służbami porządkowymi. Według ekspertów, ta bomba ma zasięg rażenia 1400 metrów. Na tak wielkim obszarze ciśnienie powietrza wysadziłoby szyby - opowiada strażak.

Norbert Gras dodał, że operacja na tę skalę, to przy ładunku tych rozmiarów, absolutna konieczność. - Stąd też tak wielki zasieg ewakucji. Jednak i tak staraliśmy się ograniczyć działania do jak najmniejszego terytorium Koblencji. To absolutne minimum - podkreśla.

Ładunek odkryto w Renie, gdyż rzeka ma obecnie z powodu bezdeszczowej pogody, wyjątkowo niski poziom.

Miasto było w 1944 roku celem nalotów brytyjskich bombowców. Tylko od 1999 roku przeprowadzono już 25 udanych akcji rozbrajania niewybuchów.

Discovery of WWII Bomb Sparks Mass Evacuation


http://news.money.pl/artykul/bomba;w;koblencji;wielka;ewakuacja;przez;bombe,199,0,981703.html

O znalezisku można było przed chwilą usłyszeć w wiadomościach TVN.