Autor Wątek: Niektóre podziemne schrony z czasów II wojny jako schrony atomowe  (Przeczytany 2468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
http://przewodnik.onet.pl/polska/szczecin-chroni-sie-przed-wojna,1,4884662,artykul.html

Cytuj
Niektóre podziemne schrony z czasów II wojny światowej były w czasach „zimnej wojny” przerabiane na schrony przeciwatomowe. Jeden z tego typu obiektów znajduje się na dworcu Szczecin Główny i jest udostępniony do zwiedzania.

Co roku miliony pasażerów śpieszących się do pociągów lub kończących podróż na peronie trzecim dworca kolejowego Szczecin Główny mija niepozorne, metalowe drzwi znajdujące się tuż przy schodach na końcu podziemnego tunelu i nie zdaje sobie sprawy co się za nimi kryje.

Pośpiech podróżnych powoduje, że ich uwagi nie przykuwa nawet czarno-żółty znak kojarzący się z ostrzeżeniem przed substancjami promieniotwórczymi ani widniejący obok napis "schron przeciwlotniczy i przeciwatomowy" umieszczony na czerwonych, metalowych drzwiach. Może dlatego, że przypominają bardziej wejście do sklepu warzywnego niż do tajnego obiektu. Za „drzwiami do warzywniaka” kryje się największy w Polsce schron przeciwatomowy dla ludności cywilnej. Od ponad 5 lat jest on udostępniony do zwiedzania, ale niewielu ludzi o tym wie.

Schron był przeznaczony dla 1700 osób. Podczas wojny kryło się w nim nawet 5000 osób. Znacząca różnica w pojemności schronu może wskazywać, że współcześnie nie jest użytkowany w całości i gdzieś, za zamurowaną ścianą, istnieją jeszcze inne, ukryte pomieszczenia.

Olbrzymia budowla ma dwie kondygnacje o łącznej powierzchni całkowitej 2500 m2, w tym 1900 m2 powierzchni użytkowej. Grubość otaczających go żelbetowych murów (ścian i sufitu) wynosi ok. 3 m. Obiekt usytuowany jest w zabudowanej skarpie przylegającej do dworca kolejowego na głębokości pięciu pięter czyli ok. 17 metrów pod powierzchnią ziemi.

Jest sobota, tuż przed dwunastą w południe. Metalowe drzwi są otwarte. Za nimi znajduje się niewielki przedsionek z budką kasową. Młoda dziewczyna sprzedająca bilety oznajmia, że do zwiedzania są dwie trasy.

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne