Autor Wątek: Nurkowie odkryli wrak statku z XVII wieku  (Przeczytany 1583 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Iktenom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 150
Nurkowie odkryli wrak statku z XVII wieku
« dnia: 16.11.2011, 22:42:23 »
Na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu wyspy Olandia szwedzcy nurkowie znaleźli wrak 50-metrowego okrętu z 86 działami. Jednostka zatonęła 1 czerwca 1676 roku czasie bitwy floty szwedzkiej z flotami Danii i Holandii.

Odnaleziony wrak to Svaerdet (Miecz), jeden z największych okrętów liniowych XVII wieku. Swoim wyglądem miał odstraszać przeciwników. Bogato zdobiona jednostka w wyniku działań wojennych najpierw zapaliła się, a potem zatonęła. Zginęło wówczas około 600 marynarzy.

Eksperci z firmy zajmującej się poszukiwaniem wraków, Deep Sea Productions, poinformowali, że Svaerdet spoczywa na głębokości 70 metrów na wschód od wyspy Oland, na granicy szwedzkich wód terytorialnych. - Dokładnego miejsca na razie nie chcemy ujawniać - powiedział Malcolm Dixelius z Deep Sea Productions.

Według wstępnych informacji wrak jest dobrze zachowany, natomiast z uwagi na położenie jest trudno dostępny. Jego zbadanie będzie wymagało specjalistycznego sprzętu. Niektórzy badacze podejrzewają, że na pokładzie statku mógł znajdować się skarb. Z zatopionego w tym samym czasie co Svaerdet okrętu Korona w 1980 roku wydobyto cenne srebrne i złote przedmioty. Dziś prezentowane są one w muzeum w Kalmarze.

Odnalezienie wraku Svaerdet to już kolejny sukces szwedzkich płetwonurków. W sierpniu tego roku poinformowano o odkryciu, również w pobliżu Olandii, wraku słynnego okrętu Mars, należącego do floty króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Był to największy okręt, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku.

Specjaliści z Deep Sea Productions mają nadzieję, że w przyszłości uda się wydobyć okręty. Na razie myślą o stworzeniu filmu 3D umożliwiającego pokazanie ich wnętrz. W muzeum w Sztokholmie prezentowany jest słynny okręt Waza zatopiony w 1628 roku i wydobyty w 1961. To jedna z największych atrakcji turystycznych Sztokholmu.


http://news.money.pl/artykul/nurkowie;odkryli;wrak;statku;z;xvii;wieku,179,0,968115.html

Offline poszukiwacz96

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: Nurkowie odkryli wrak statku z XVII wieku
« Odpowiedź #1 dnia: 19.11.2011, 15:25:33 »
 :/ teraz tak zdobyc takie działko  :lol