Autor Wątek: O poszukiwaniach w Polsce i w Anglii  (Przeczytany 1578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
O poszukiwaniach w Polsce i w Anglii
« dnia: 23.10.2011, 22:59:47 »
Cytuj
Z Igorem Murawskim, prezesem Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej PHEC THESAURUS rozmawia Robert Wit Wyrostkiewicz

„Już w 2006 roku przedstawiłem środowiskom archeologów i konserwatorów propozycję zmiany prawa na wzór tego, jakie panuje w Wielkiej Brytanii, ale z jednoczesnym uwzględnieniem uwarunkowań polskich. Myślę, że należy uświadomić sobie przede wszystkim jak potężne straty dla polskiego dziedzictwa kulturowego wynikają z obecnych przepisów prawnych dotyczących poszukiwań.”

Uczestnicy zlotu "Poszukiwania Bez Granic" Uczestnicy zlotu "Poszukiwania Bez Granic"

Fregment rozmowy z Igorem Murawskim, prezesem Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej PHEC THESAURUS. Rozmawia Robert Wit Wyrostkiewicz

RWW: Właśnie zakończył się zlot „Poszukiwania Bez Granic” zorganizowany przez Polski Klub Eksploracji Historycznej „Thesaurus”. Co tym razem odkryli Polacy w Anglii?

IM: Mieliśmy bardzo udany zlot pod kątem znalezisk. Mówimy o bardzo dużej ilości monet i różnego rodzaju artefaktów. Wśród „perełek” można wymienić średniowieczne srebrne monety tzw „hamerki”, tak bardzo cenione przez poszukiwaczy i numizmatyków, śliczne srebro Elżbiety I, rzadką monetę celtycką i monety rzymskie w tym pięknego, złotego solida z V wieku naszej ery. Do tego średniowieczna pieczęć, złoty sygnet masoński czy romantyczny wisiorek w kształcie serca z tajemniczą kobiecą twarzą.. Może kiedyś uda się nam dowiedzieć kim była ta pani?

RWW: Czy najcenniejsze zabytki zostaną sklasyfikowane przez archeologów? Jak to wygląda?

IM: Tak, przygotowujemy zdjęcia i szczegółowy opis dla lokalnych archeologów. Pełne informacje o znaleziskach zostaną im przesłane do zewidencjonowania, które zapewne zostaną potem umieszczone w ogólnodostępnej bazie danych. Dodatkowo znaleziska wykopane przez gości zlotu z Polski, pozostają w depozycie naszego klubu aż do czasu uzyskania licencji eksportowej. Po jej uzyskaniu, co nie powinno stanowić większego problemu, znaleziska zostaną odesłane znalazcom.

http://www.archeolog.pl/pl5/teksty312/o_poszukiwaniach_w_polsce_i_w_anglii