Autor Wątek: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!  (Przeczytany 4555 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Supratec

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« dnia: 02.08.2010, 17:01:47 »
Radio RMF przeprowadziło wywiad z panią archeolog Barbarą Koperską z wydziału archeologii urzędu ochrony zabytków , gdzie został poruszony temat  poszukiwań przy użyciu wykrywaczy metali. Pani archeolog twierdzi iż każdy biegający z piszczałką jest zwykłą hieną cmentarną cytat: "Oni szukają przedmiotów metalowych głównie. A te przedmioty metalowe w większości to są wyposażenia grobów. I oni z grobów wydobywają tylko te metale, niszcząc pozostałą część obiektu - ubolewa Koperska. Dodaje, że w ten sposób zostało zniszczonych bardzo wiele miejsc pochówku, z których wydobyto jedynie metalowe ozdoby i groty, niszcząc układ kości."
Jeżeli takie opinie idą w eter w bardzo opiniotwórczym radiu bez konfrontacji z argumentami drugiej strony , to niestety każdy z nas może być w przyszłości postrzegany jak  pospolity bezmózg szukający tylko mogił by je potem bezcześcić i plądrować.
Proszę o komentarze na portalu RMF być może skłoni to do dyskusji na temat naszych zainteresowań i zmieni pogląd na to co robimy.

Całość wywiadu:


    *
      Polacy (nielegalnie) szukają skarbów
      Dzisiaj, 2 sierpnia (09:42)

      Nawet 60 tysięcy osób w Polsce może hobbystycznie zajmować się poszukiwaniem skarbów. Najczęściej chodzi o zabytkowe monety i pamiątki z pól bitewnych - łuski, pistolety, groty i miecze. Zdecydowana większość robi to jednak nielegalnie. Na takie poszukiwania wymagana jest bowiem zgoda konserwatora zabytków.

      W mazowieckim urzędzie ochrony zabytków nie wydano do tej pory ani jednego zezwolenia na szukanie skarbów. Poszukiwacze liczą, że zezwolenie jest bezterminowe i na przykład na całe województwo. A tymczasem trzeba konkretnie wskazać i udokumentować specjalną mapą, gdzie mają być prowadzone poszukiwania. Po drugie wymagana jest zgoda właściciela terenu.

      Dla większości nie do przeskoczenia jest jednak wymóg, by w poszukiwaniach uczestniczył archeolog. Konieczny jest dyplom archeologa i minimum 12 miesięcy praktyki wykopaliskowej - tłumaczy archeolog Barbara Koperska z wydziału archeologii urzędu ochrony zabytków. I to nawet, żeby chodzić z wykrywaczem metali - czyli podstawowym sprzętem poszukiwacza.


      Poszukiwacze skarbów wolą szukać nielegalnie, bo to, co znajdują, powinni oddać. Wszystko to, co jest w ziemi i nie ma właściciela jest własnością skarbu państwa - wyjaśnia Koperska. I tu koło się zamyka, bo nikt nie przyjdzie ze znaleziskiem, skoro znalazł je i wykopał nielegalnie.
            Koperska mówi, że w samym szukaniu skarbów nie ma nic złego, ale na szukaniu bardzo rzadko się kończy. Kiedy wykrywacz metalu dzwoni, chęć sprawdzenia, co to jest i czy nie ma czegoś głębiej jest silniejsza, niż zapisy ustawy - zaznacza archeolog. Dlatego mówi o niszczycielskiej działalności poszukiwaczy skarbów. Bo bez znajomości kontekstu historycznego danego miejsca, w pogoni za sygnałem z detektora, mogą zniszczyć całe stanowisko archeologiczne.

      Oni szukają przedmiotów metalowych głównie. A te przedmioty metalowe w większości to są wyposażenia grobów. I oni z grobów wydobywają tylko te metale, niszcząc pozostałą część obiektu - ubolewa Koperska. Dodaje, że w ten sposób zostało zniszczonych bardzo wiele miejsc pochówku, z których wydobyto jedynie metalowe ozdoby i groty, niszcząc układ kości.
      Artykuł pochodzi z kategorii: Polska
      Przejdź na początek artykułu
      Mariusz Piekarski

      RMF FM
Żródło:
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polacy-nielegalnie-szukaja-skarbow,nId,290933
« Ostatnia zmiana: 02.08.2010, 17:05:25 wysłana przez Supratec »

pele

 • Gość
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 02.08.2010, 19:00:17 »
Są i tacy co kopią po cmentarzach . Natomiast temat poszukiwań ostatnio się zaostrzył. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam .

Offline Iktenom

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 150
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 02.08.2010, 19:05:10 »
Ehh. .... Choćby nie wiem co byśmy pisali, tłumaczyli i tak dla ludzi niezwiązanych z tematem poszukiwań będziemy hienami cmentarnymi albo poszukiwaczami niewypałów - niestety taki stereotyp.

Offline Baniok

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 89
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 02.08.2010, 22:38:18 »
Oj ciężki temat trzeba uważać bo jak się w rządzie nie znajdzie osoba która się interesuje tematem poszukiwań to zrobią jak ktoś napisał kiedyś żę w niektórych krajach wprowadzili zakaz posiadania wykrywki...
chora sytuacja a cała sprawa to brak pieniędzy...

zaraz ktoś powie że się mylę ale pomyślcie,znajdując jakiekolwiek "stanowisko archeologiczne "po zgłoszeniu tego np w UK zaraz rozpoczynają się prace wykopaliskowe.Dlatego że tam potrafią docenić żę grzebiąc w ziemi odkrywa się historię,sam osobiście wiem jak przebiega proces zgłaszania fantów i katalogowania ich.

Dla przykładu w Polsce nie mieliśmy Rzymskich najazdów i zasiedleń,choć coraz cześciej odkrywa się miejsca aktywności sprzed np 2400lat.i o tyle że te miejsca nie mają okreslonej jasno tak dalekiej historii o tyle ważniejsze jest poznanie prawdy.
Sam znam miejscowość lezącą na szlaku piastowskim gdzie rodzina mojej byłej narzeczonej(historia na inne forum :D ) opowiadała mi że w momencie gdy w garażu kopali kanał do napraw samochodów znaleźli jakieś stare naczynia , ktoś przyjechał pozbierał i zniknął.A obawiali się zgłaszać gdziekolwiek znalezisko żeby im nie przekopano podwórka,cała wioska leży na terenie  osady z okresu X wieku i na 4 km kwadratowych znajdywano rożne elementy z tamtych czasów.
Pierwsze co należy zrobić to przestać być anonimowym gdzie posunięcie takie jak założenie "Sakwy" było najlepszym działaniem w  tą stronę
Drugie to określić jasno zasady zgłaszania znalezionych fantów,w Polsce prawdopodobnie nie prowadzi sie katalogowania znalezionych artefaktów,nie jedna osoba tak mysi widząc sytuacje opisane jak wyżej.
Nie można wsadzać ludzi do jednego worka to chyba najgorsza cecha polskiej mentalności,i z tym najgorszy problem:
Pobicie kogos przez kibiców-wniosek: kazdy w szaliku to bandyta,
Znalezione przedmioty wyniesione z muzeum u archeologa w domu- wniosek: każdy archeolog to złodziej,
Po tym jak się widzi kogoś z wykrywaczem w okolicach starego cmentarza- wniosek: Wykrywacz metalu narzędziem do okradania grobów

Nie warto zwracać uwagi na obwinianie ogółu ludzi pod wpływem działania jednostki.takie głupoty zawsze były i będą...

Czy ktoś ma jakiekolwiek logiczne pomysły na zmiany??? bo o tym ze muszą zajść wie każdy ale logicznie myśląc od czego zacząć??

Offline osman

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 121
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 03.08.2010, 00:44:50 »
Dawno mnie nie było na forum z przyczyyn obiektywnych. Czołem Panowie.C 2 jest tak jak piszesz, oni mają to w dupie, ta pańcia i cała reszta archeo.Polazłem na ryby, ostatnio i idąc brzegiem rzeki po zaoranym polu ,zobaczyłem całe mnóstwo ,walającej się ceramiki.Ile to ma lat, skąd  to jest, nie wnikam, i nie chcę się interesować.Trzymam się od tego miejsca na dużą ( 1 KM) ODLEGŁOŚĆ.Próbowałem tym zainteresować lokalne muzeum  regionalne.I co? i gówno.I teraz mam miszmasz w głowie gdzie wolno a gdzie nie.Wiem  że nigdzie nie wolno.Ale kopałem, i będę kopał ale napewno nie na stanowiskach archeo.Będę kopał na własnym polu a mam tego jeszcze ze 2 h,i niech się w d....e ugryzą.Moje obecne w .... e sięgnęło zenitu.Pozdrawiam wszystkich w .......nych.

Offline Supratec

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 03.08.2010, 19:00:19 »
Dla kontrastu pokaz tego co pozostaje po archeologach: http://www.poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=77656

Offline szukacz

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1323
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 03.08.2010, 21:43:39 »
Myślę że narzekaniem nic nie zwojujemy,ktoś już na tym forum dał niezłą propozycję ;ustawa obywatelska.Potrzeba sto tysięcy podpisów i napisanie dobrej ustawy ,która by zadowoliła wszystkie strony.Jest powiedzenie,złe prawo ale prawo i może być tylko zmienione przez polityków.Panowie za rok wybory a sto tysięcy głosów  to niezła siła może trzeba w tą stronę się udać.Nawet jeżeli nie uda się przeforsować ustawy to przedstawimy nasz problem szerzej i przestaniemy być postrzegani jako złodzieje grobów.Jeżeli w innych państwach można wydać ustawę ,która satysfakcjonuje zainteresowane strony może uda to się i w Polsce.Przecież główni chodzi nam o te 40 cm warstwy ziemi[,o których pisze Kirkor],na polach które i tak co roku są kilka razy orane to i  naruszyć kontekst archeologiczny jest strasznie trudno.Może mój tok myślenia jest zły,ale boli mnie że jesteśmy przedstawiani jako złodzieje,ludzie pazerni którzy kierują się tylko zyskiem.

Offline liconek

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 373
 • ?
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #7 dnia: 04.08.2010, 10:40:15 »
oj podpisów to ja mogę duuużo zebrać ... jestem zdeterminowany :)

mechanik

 • Gość
Odp: Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 05.08.2010, 00:11:16 »
Ja powiem krótko"Oni swoje a my ich" :D :D :D
I  nie długo będzie pokos z takim znakiem
http://a.imageshack.us/img440/5139/znak.jpg
Okradamy groby!!!!!!!!!!!!!