Autor Wątek: Pod latarnią najciemniej...  (Przeczytany 704 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ragnar aka (jurij)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2060
Pod latarnią najciemniej...
« dnia: 23.06.2022, 15:51:42 »
https://gra.fm/z-muzeum-okregowego-zniknelo-200-zabytkowych-monet.html?fbclid=IwAR2qW7uU2DJbispGUjQD4H8OW-cHxcLG5qXgFZLd4vBQ7iw6g8ESSW9xADU
Cytuj
Okazało się, że były pracownik toruńskiej placówki przez 10 lat sukcesywnie przywłaszczał sobie numizmaty warte w sumie półtora miliona złotych. Monety były potem sprzedawane w jednym ze sklepów na Starówce w naszym mieście.
Adam M. w Dziale Historii i Dziejów Miasta Torunia czyli części Muzeum Okręgowego pracował od 1978 roku. Po dwudziestu latach pracy zaczął ponosić także odpowiedzialność za numizmatyczną kolekcję muzealników. Miał dostęp do zbiorów i od 2008 do 2017 roku sukcesywnie przywłaszczał sobie eksponaty. Jego łupem padło w sumie prawie 200 monet należących do Muzeum i Toruńskiego Towarzystwa Naukowego. Wszystkie były datowane od XVI do XIX wieku.

Co potem działo się z zabytkami? Tutaj śledczy przedstawiają jeszcze jednego oskarżonego czyli Andrzeja R. On prowadził na starówce w Toruniu sklep numizmatyczny.

Nabył on od Adama M. przywłaszczone przez niego monety, mając świadomość ich przestępnego uzyskania i czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, a następnie wprowadzał je do obrotu krajowego, jak i zagranicznego.

Tłumaczy Andrzej Kukawski Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Monety pojawiły się na aukcjach w sieci, trafiły do Niemiec, Wielkiej Brytanii, były także oddawane w komis. Do tej pory udało się namierzyć tylko 59 sztuk, które wróciły do Muzeum Okręgowego.

Nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski.

Dodaje Kukawski przekonując, że monety stanowiły dobro o „szczególnym znaczeniu dla kultury”.

Adam M. przyznał się do winy, w przeciwieństwie do Andrzeja R. Teraz sprawie przyjrzy się więc Sąd Okręgowy w Toruniu. Oskarżonym grozi od roku do 15 lat pozbawienia wolności. Dodajmy, że Adam M. pracował w Muzeum Okręgowym do 2016 roku. Był więc związany z tą placówką przez 38 lat.
Dovahkiin! Dovahkiin!
Naal ok zin los vahriin
wah dein vokul
mahfaeraak ahst vaal,
ahrk fin norok paal graan
Fod nust hon zindro zaan.
Dovahkiin, fah hin
kogaan mu draal.

Offline Kronosek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Pod latarnią najciemniej...
« Odpowiedź #1 dnia: 23.06.2022, 21:28:08 »
. I weź takiemu zdaj rzeczy  ,....

Offline daro91

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Pod latarnią najciemniej...
« Odpowiedź #2 dnia: 24.06.2022, 06:30:18 »
Pewnie takich sytuacji jest mnóstwo jedynie tu to wyszło na jaw.