Autor Wątek: Sensacja! W bagnie znaleźli amerykański samolot  (Przeczytany 1910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
Sensacja! W bagnie znaleźli amerykański samolot
« dnia: 24.11.2011, 12:55:44 »
Cytuj
Ta sprawa owiana jest tajemnicą i ze względów bezpieczeństwa historycy nie chcą zdradzać szczegółów. Po zebraniu informacji wśród najstarszych mieszkańców jednej z miejscowości członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych przy Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej ustalili, że w bagnie znajduje się samolot z czasów II wojny światowej.

Poszukiwacze militariów zbadali wskazany teren. Wyniki były zachęcające i kilka dni temu specjalna ekipa już z ciężkim sprzętem rozpoczęła poszukiwania. Po wypompowaniu części wody z bagniska oczom historyków ukazało się śmigło samolotu. W obecnych warunkach wydobycie maszyny byłoby jednak bardzo trudne, trzeba będzie z tym poczekać. Jak się dowiedzieliśmy, najprawdopodobniej wrak to unikatowy amerykański myśliwiec P-39 Aircobra.

W czasie II wojny światowej w ramach programu Lend – Lease Alianci przekazali armii radzieckiej aż 4758 sztuk tych maszyn. Więcej, niż używały wojska USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Australii łącznie. Sowieccy piloci bardzo cenili te samoloty, nazywając je "Stalowymi Psami”.

Aleksander Pokryszkin, jeden z lotniczych asów, 48 z 59 swoich zwycięstw osiągnął właśnie na Aircobrze. Samolot czę-sto wykorzystywany był jako szturmowy, jego uzbrojenie stanowiły działko kalibru 37 mm, 4 karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm i 230 kg bomb pod skrzydłami. Z informacji, jakie zebrali historycy wynika, że w środku może znajdować się ciało pilota. Miejsce znaleziska jest trzymane w ścisłej tajemnicy ze względu na to, że wiele osób szuka i nielegalnie wywozi militaria na Zachód. Podczas ostatnich poszukiwań w bagnie znaleziono profesjonalną, współczesną maskę do nurkowania co świadczy o tym, że ktoś już się zabytkiem interesował. Jak poinformował nas dyrektor Muzeum Orła Białego Artur Buńko, w najbliższym czasie na miejscu zostaną przeprowadzone szczegółowe badania nowoczesnym sprzętem. Dziś w Polsce nie ma ani jednego egzemplarza P-39, to prawdziwa rzadkość.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111121/POWIAT0110/439848390

Offline commander2

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1517
  • ech...
Odp: Sensacja! W bagnie znaleźli amerykański samolot
« Odpowiedź #1 dnia: 24.11.2011, 13:01:36 »Administrator

  • Gość
Odp: Sensacja! W bagnie znaleźli amerykański samolot
« Odpowiedź #2 dnia: 24.11.2011, 13:29:15 »
Fajnie, że wstawiłeś zdjęcie. Teraz wiem jak wygląda :)

Offline Einher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 342
  • Proxima & Garret Ace 150
Odp: Sensacja! W bagnie znaleźli amerykański samolot
« Odpowiedź #3 dnia: 24.11.2011, 16:34:53 »
Zapomnieli dodać że najwięksi gieroje "Sojuza" dorobili się własnych pułków , które latały tylko po to by osłaniać ich tyłki  :D , tak właśnie wyglądało bycie asem wśród Sokołów Stalina  :D
 Samolot w praktyce bardzo trudny w pilotażu i niebezpieczny, raczej bez szans w starciu z BF-109 , skonstruowany tylko po to by stać się platformą nośną pod nowe "cudowne" działko T9  :'( , ale Rosjanie cieszyli się jak dzieci , że to to ma kabinę i nie trzeba ręcznie wciągać podwozia  :D Gratulacje dla chłopaków , wspaniałe znalezisko !
Bracia! Jesteśmy winni coś naszym przodkom...