Autor Wątek: Wrak samolotu wydobyto z podmokłej łąki  (Przeczytany 1394 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomaszek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Wrak samolotu wydobyto z podmokłej łąki
« dnia: 03.12.2011, 12:57:46 »
Witam

Fragmenty amerykańskiego samolotu Bell P-39 Airacobra, wykorzystywanego przez radziecką armię w czasie II wojny światowej, wydobyto z podmokłej łąki nad Pilicą w Boguszkowie k. Magnuszewa (Mazowieckie). Znalezisko trafiło do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Samolot został zestrzelony nad Warką w 1944 r. przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Prawdopodobnie doszło do tego na przełomie lipca i sierpnia 1944 r., kiedy toczyły się walki w przyczółku warecko-magnuszewskim.

Jak powiedział dyr. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej Artur Buńko, które kierowało akcją wydobywania wraku, samolot nie zachował się w całości. - Odnaleźliśmy bardzo dobrze zachowany silnik, działo wraz ze śmigłem oraz dużą liczbę innych drobnych części rozbitej maszyny – stwierdził Buńko.


Samolot został zestrzelony przez Niemców nad Warką. Spadł w okolicznej wsi Boguszków. Według dyr. muzeum, po uszkodzeniach maszyny widać, że było to silne uderzenie. - Ponieważ nie znaleźliśmy szczątków pilota, można domniemywać, że wyskoczył on z samolotu po ustabilizowaniu lotu, a maszyna spadła na ziemię – wyjaśnił Buńko. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że na początku po wojnie przez jakiś czas samolot leżał na łące, a potem zapadł się w bagno. Aby wydobyć wrak, trzeba było wypompować wodę i zebrać muł.

Buńko podkreśla, że fragmenty amerykańskiego samolotu P-39 Airacobra to cenne znalezisko. Jak mówi, w Polsce nie ma żadnej tego typu maszyny.

Znalezione części trafiły do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które współfinansowało wydobycie samolotu. Tam zostaną poddane konserwacji i zabezpieczeniu przed dalszym zniszczeniem, a następnie udostępnione zwiedzającym.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/wrak-samolotu-wydobyto-z-podmoklej-laki,1,4946034,region-wiadomosc.html