Autor Wątek: Wybitny podwodny eksplorator z wizytą w Polsce  (Przeczytany 831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
Wybitny podwodny eksplorator z wizytą w Polsce
« dnia: 23.10.2011, 22:54:10 »
Cytuj
Dr Stenuit wygłosi dwa wystąpienia. Pierwsze odbędzie się w sobotę, 15 października, o godz. 19.00 w Muzeum Nurkowania w Warszawie, a drugie w Instytucie Archeologii UW w niedzielę, 16 października, o godz. 12.00 w sali nr 210. Wstęp na oba spotkania jest wolny.

Dziennikarz opowie o utworzonej przez siebie archeologicznej grupie badawczej, która w latach 1967-2011 odnalazła i dokonała archeologicznej eksploracji oraz opisała w różnorodnych publikacjach 17 wraków okrętów i statków handlowych z okresu XVI-XIX wieku.

Dr Stenuit zasłynął z tego, że jako pierwszy na świecie odnalazł skarby okrętów hiszpańskiej Armady. Zasłużył się również w badaniach naukowych dotyczących długotrwałego przebywania pod wodą, zyskując w 1962 r. miano pierwszego na świecie akwanauty. Zanurzony w cylindrycznym habitacie w Morzu Śródziemnym na głębokości 62 m Stenuit oddychał mieszanką helowo-telnową (Heliox). Pozostał pod wodą 24 godzin. Podobnemu eksperymentowi poddał się kilka lat później - na większej głębokości i dłużej pozostając pod wodą.

Stenuit zaczął nurkować w wieku 17 lat. Szczególnie zainteresowała go speleologia, dlatego przez wiele lat eksplorował belgijską jaskinię Hans-sur-Lesse. Jego główną pasją była historia. W czasie studiów prawniczych zaczął interesować się skarbami hiszpańskiej Armady, która zatonęła w 1702 r. w pobliżu Vigo Bay. Rozpoczął podwodne poszukiwania wraz z innym poszukiwaczem skarbów, Amerykaninem Johnem Potterem. W tym celu używali specjalnego pojazdu "Diod Te Guarde". Odkryte przez ten zespół skarby znajdują się w Muzeum w Ulsterze, zakupione w ramach specjalnego funduszu narodowego.

W 1968 r. Stenuit, wraz z szefem francuskiej firmy nurkowej COMEX założył Groupe de Recherche Archeologique Sous-Marine Post-Medieval (GRASP), czyli Grupę Podwodnych Poszukiwań Archeologicznych, skupiającą się na znajdowaniu statków, które zatonęły po okresie średniowiecza. Nurek wraz ze swoją córką Marie-Eve Stenuit, w ramach prac GRASP, kontynuuje archeologiczne poszukiwania wraków.

Robert Stenuit jest autorem wielu książek, m.in. "Treasures of Armada (Skarby Armady), "The book of lost treasures" (Księga zagubionych skarbów), "The wrecks of gold" (Złote Wraki).

http://www.archeolog.pl/pl3/teksty325/wybitny_podwodny_eksplorator_z_wizyta_w_polsce