Autor Wątek: Zwoje z nad Morza Martwego online  (Przeczytany 1242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

  • Gość
Zwoje z nad Morza Martwego online
« dnia: 23.10.2011, 22:57:48 »
Cytuj
Potrzeba było ponad 2,4 tys. lat, pracy archeologów, naukowców i historyków oraz wynalezienia internetu, by Zwoje znad Morza Martwego zostały udostępnione całemu światu. Dzisiaj, wraz z nadejściem nowego roku w hebrajskim kalendarzu, świętujemy umieszczenie Manuskyptów znad Morza Martwego w internecie, w ramach projektu Muzeum Izraela wspieranego technologią Google.

Napisane między trzecim i pierwszym wiekiem przed naszą erą Zwoje znad Morza Martwego zwierają najstarsze znane istniejące manuskrypty biblijne. W 68 r. p.n.e. zostały ukryte w 11 jaskiniach Pustyni Judzkiej, u wybrzeży Morza Martwego, by ochronić je przed nadchodzącą armią rzymską. Zostały odkryte dopiero w 1947 r., gdy beduiński pasterz rzucał w groty kamieniami i zdał sobie sprawę, że coś jest w środku. Od 1965 r. manuskrypty są wystawiane w Sanktuarium Księgi w Muzeum Izraela w Jerozolimie. Zwoje pozwalają szerzej spojrzeć na życie i religię starożytnej Jerozolimy, włączając w to okres powstawania chrześcijaństwa.

Teraz każdy na świecie może oglądać, czytać i poznawać pięć zeskanowanych zwojów. Zdjęcia zostały wykonane przez Ardona Bara-Hama. Ich rozdzielczość to nawet 1200 megapikseli, czyli do 200 razy więcej niż zdjęcie ze standardowego aparatu cyfrowego. Polecamy przybliżyć np. Zwój Świątyni, by zdać sobie sprawę jak wyglądała skóra zwierzęca, na której został zapisany, miała zaledwie jedną dziesiątą milimetra grubości.

Zwój Izajasza, najbardziej znany z manuskryptów, który znalazł się w większości biblii, można przeglądać rozdział po rozdziale i wers po wersie. Można również kliknąć bezpośrednio w hebrajski tekst, by otrzymać angielskie tłumaczenie, a także zostawić komentarz dla innych czytelników. Tekst manuskryptu jest także dostępny dla wyszukiwarek.

Współpraca z Muzeum Izreala to część naszej szerszej inicjatywy, by przenieść ważne zbiory historyczne i kulturalne online. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że mogliśmy pomóc w promocji tego projektu poprzez hostowanie go na platformie Google Storage i App Angine, pomagając w stworzeniu interfejsu serwisu WWW oraz tworząc stronę tak, by łatwo dotarły do niej wyszukiwarki. W przeszłości byliśmy zaangażowani w podobne projekty, włączając w to publikację kolekcji zdjęć Yad Vashem i dzieł sztuki z Muzeum Prado. Zachęcamy organizacje zainteresowane współpracą z nami do wypełnienia tego formularza.

Mamy nadzieję, że spodoba się Wam kolekcja Manuksryptów i możliwość doświadczania historii za pośrednictwem własnego komputera.

Źródło: googlepolska.blogspot.com
Eyal Miller, New Business Development and Eyal Fink, Software Engineer, Israel Research and Development Center

http://www.archeolog.pl/pl3/teksty316/zwoje_z_nad_morza_martwego_online