Autor Wątek: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej  (Przeczytany 46638 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #15 dnia: 15.01.2012, 18:33:52 »
Cześć dario

Dzięki za wykaz ciekawych książek. Niestety żadnej z powyższych nie czytałem, ale skoro mówisz że są bardzo ciekawe, to czemu nie. Ja posiadam tylko jedną "Wojenne tajemnice Zgorzelca" wspomnianego J.Rostkowskiego. Moją widzę zawdzięczam dzięki studiowaniu różnych przekazów, z tego co opowiada mi babcia, oraz z internetu i starych map.

Aha, wracam do tematu przewodniego. Miałem pisać o innych ciekawych tajemnicach zgorzeleckich. Powracając do ul. Reymonta, to jeszcze niedawno znajdowały się tam maszty pobliskiej radiostacji (Prawdopodobnie zostały tam umieszczone jeszcze w czasie wojny do celów fabryki OPTA RADIO A.G. WERK III GOERLITZ MOYS. Przy tych masztach znajdowały się wejścia do bunkrów. Podobne wejścia zaobserwowano przy wyjeździe ze Zgorzelca na Bogatynię i Zawidów. Wiele osób wiązało je z fabryką na Winterfeldstrasse. Jednakże okazało się że był to wejścia do schronów przeciwlotniczych, które broniły fabryki. Podobne baterie przeciwlotnicze znajdowały się na terenie fabryki a także na pobliskiej łączce, która aż dziwnie zachowała się do dzisiaj pomiędzy wydeptaną dróżką a ul. Rzeczki Górne. Starsi zgorzelczanie pamiętają że w tym miejscu znajdowały się takie same baterie przeciwlotnicze jak na terenie tych masztów. Część nadziemną zniwelowano, natomiast część podziemną zostawiono i zasypano ziemią...

P.S. Trochę bym się jeszcze zastanowił nad eksploracją tych tuneli i podziemi. Pan J.Rostkowski już próbował odkopać schody (o których już pisałem) które prowadziły w dół, prawdopodobnie do części podziemnej fabryki. Miał sprzęt, ludzi, ale nie wyszło. Teraz może być trudniej z zezwoleniami. Bo i pasjonaci historii naszego miasta (szczególnie ci z forum zgorzelec.info już coś tam chyba próbowali i by się chyba zdenerwowali gdyby usłyszeli że jakaś tam  grupka od tak po prostu wykorzystuje to co sami odkryli i przypisze tylko sobie zasługi odkrycia tych fabryk oraz podziemi, zamiast z nimi współpracować. to mogłoby spowodować lekki zgrzyt w Zgorzelcu. (Bo i moja wiedza bazuje na tej, którą posiadają te postronne osoby) :-\

pozdrawiam

Offline bolek i lolek

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 165
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #16 dnia: 15.01.2012, 19:54:05 »
Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to na książkę p. Rostkowskiego musicie brać poprawki. Wiele jego teorii jest wyssana z palca i niczym nie potwierdzona. Nie wiem jak jest w przypadku Zgorzelca, ale o Wałbrzychu, Szczawnie i Książu...no cóż, kto myśli logicznie ten wie o czym pisze.
Too much paranoia

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #17 dnia: 15.01.2012, 23:41:59 »
Cytuj
Nie wiem jak jest w przypadku Zgorzelca, ale o Wałbrzychu, Szczawnie i Książu...no cóż, kto myśli logicznie ten wie o czym pisze.

Witam bolek i lolek.
To co pan Rostkowski pisze w tej książce o Zgorzelcu, mało jest teorii wyssanych z palca. Wszystkie się ze sobą idealnie pokrywają. Od tematu o fabryce OPTA RADIO w Goerlitz po obiekty w innych częściach miasta oraz w jego okolicach. Wszystkie z nich są namacalne. Po za tym, p. Rostkowski dotarł do  nie znanych nikomu w Zgorzelcu dokumentów na temat tej fabryki. Fakt w większości współdziałał on z forumowiczami zgorzelec.info, no ale oni na pewno wiedzą na czym stoją. Także i oni sprawdzali fakty po kilka razy. Nie wiem jak było w innych jego książkach, ale wiem jedno że książka o Zgorzelcu zawiera tylko fantazje autora na temat wizji "morza turystów" w Zgorzelcu. Wszystkie inne fakty są udokumentowane i zbadane w większości przez owych forumowiczów.

pozdrawiam

Offline dario

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 22
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #18 dnia: 16.01.2012, 13:53:00 »
Cześć Architect!Coś się stało z naszym wątkiem bo zniknął :o Wracając do naszego wątku ,czy znasz szczegóły tych poprzednich wypraw,co im się udało sprawdzić,udokumentować?Kiedy zapuszczali się w te miejsca?Pozdrawiam :)

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #19 dnia: 16.01.2012, 15:41:29 »
Cytuj
czy znasz szczegóły tych poprzednich wypraw
oraz
Cytuj
Kiedy zapuszczali się w te miejsca?

Szczerze mówiąc nic mi o nich nie było wiadomo. Temat ma już 7 lat (licząc od 2012), a poszukiwania rozpoczęły się w 2005 roku. Jest on już trochę stary, ale nadal aktualny. Większość z tych forumowiczów dała sobie już z tym spokój, innych nadal mączą te ciągłe poszukiwania. Z tego co się dowiedziałem z forum to wg nich nie już sensu niczego tam szukać, bo na pewno z tymi tunelami to bajka. Ale ja wiem swoje oni swoje, a moja babcia nie kłamie, mój dziadek też nigdy nie kłamał.

- To co udało im się udokumentować, to tylko to, że w Zgorzelcu istniała ta fabryka na Winterfeldstasse, że istniały duże schrony i baterie przeciwlotnicze w większości na terenie dawnego Moysu.
- Dotarli też do starej mapy pochodzącej z archiwum we Freibergu, która pokazuje układ chodników, oraz położenie i wielkość dawnej kopali FRIEDRICH-ANNA GRUBE.
- Znaleźli w znanym zapewne także i tobie "Wykazie Wróbla" traktującym o "Obiektach opuszczonych i niewłaściwie zagospodarowanych (stan z 13 lutego 1953 roku)", wzmiankę o starych wielkich bunkrach (pozwolę sobie przytoczyć ten fragm):

            "10. Pow., gm. Zgorzelec.
            Na terenie Polskich Zakładów Pasów i Artyk. Techn. znajdują się podziemne schrony w           ilości ok. 20  są one o wymiarach 3 x 5, 4 x 5, 8 x 5 m. Oświetlenie było rozwiązane za pomocą ścian fosforyzowanych. Czynne były aparaty do odświeżania powietrza (mechaniczne i elektryczne). Wejście do poszczególnych pomieszczeń zabezpieczały specjalne drzwi."


- pod lupą forumowiczów były także tunele w kamieniołomie granitu, ale jednak zaprzestali jakichkolwiek eksploracji sądząc że połączenie 3 sztolni i obiektu o pow. 500m2  z dzisiejszym MDK to totalna bujda na resorach. Tymczasem w jednej z książek Igora Witkowskiego ("Podziemia III Rzesza: Supertajne bronie Hitlera cz.6") znajdziemy następujący fragm.

               "(...)obiekt o pow. 500m2 wykuty w skarpie kamieniołomu granitu. (...) miały być wytwarzane urządzenia elektryczne dla samolotów - zarezerwowany w październiku 1944 roku.(...)

Ten fragm. poświadcza istnienie obiektu i tuneli w kamieniołomie nad Nysą. Jednak tamte osoby odnoszą się do  tej informacji z dystansem.

pozdrawiam ;)

Offline dario

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 22
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #20 dnia: 16.01.2012, 21:37:10 »
Witam Cię.Uważam,że oporów moralnych mieć nie możemy.Tunele,fabryki,sztolnie itp.,itd.Za co,przy pomocy milionów niewolników min. z Polski   powstawały,dla jakiej idei?!Wobec powyższego godną naśladowania działalnością są programy lubelskiego OTV-Było nie minęło-kroniki zwiadowców historii.Chyba oglądasz cykliczne odcinki na TV Historia i TV Info.Może warto wiosną uaktywnić naszą szanowną Brać z Forum? Zawiązać jakąś grupę,która tak jak wcześniej pisałem podejmie się lega artis przygotowań,uzgodnień,zezwoleń-ku chwale...Co Ty na to młody badaczu dziejów naszego miasta i inni zapaleńcy,którzy czytają nasze wątki :D Mam nadzieję,że ta i historia odkopanych wejść w w grudniu 2011r. w Lubaniu Śląskim z opcją oficjalnego ich zbadania w styczniu br. będzie tym pozytywnym i możliwym do przeprowadzenia oficjalnym wątkiem służącym do zbadania zagadek III Rzeszy i martyrologii min.naszego Narodu. :okok

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #21 dnia: 17.01.2012, 00:48:24 »
Witam ponownie

Mnie to tam odpowiada jak najbardziej aby taką grupę założyć. Jednak w sprawie tych odc. domniemanego programu to niestety nie oglądam. Powód - brak kablówki :D Jednak nadrabiam czytając i przeglądając strony internetowe oraz tym że dowiaduję się innych ciekawych rzeczy np. z książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej a także z internetu. Może się kiedyś skusze i zobaczę chociaż jednej odc. Na razie jednak ciągle ta nauka i nauka. Ale wiosną czas na nasze I spotkanie  bym znalazł.  Wracając do wątku tematu, muszę powiedzieć że zapomniałem wspomnieć o tunelach leżących niedaleko FAMAGO. Owe tunele istnieją tylko nie ma zgody na eksplorację, więc raczej ta zagadka nie zostanie rozwiązana. Drugim ciekawym aspektem jest tunel pod koleją niedaleko stacji JĘDRZYCHOWICE. Tam pod torami znajduje się krótki tunel do odprowadzania wody. Przy niskim jej stanie można tam wejść i po przejściu znaczniej jego części widać boczną nie eksplorowaną odnogę, ciągnącą się w ciemność. Dokąd prowadzi ten tunel? - Nie wiadomo do dziś.

Pozdrawiam :)

Offline bartosz1222

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #22 dnia: 23.02.2012, 21:47:29 »
Jestem rowniez ze Zgorzelca , mam 18 lat i bardzo mnie interesuje te nasze tajemnice naszego miasta, Kopalnia na Ujezdzie ( mieszkam tutaj) oraz tajemnicze tunele i fabryka na Reymonta, bardzo mnie to fascynuje czytam juz dlugo o tym ale nie wiem dokladnie gdzie sa te wejscia o ktorych mowisz, chodzi mi o te tunele do ktorych ludzie wchodzili ale wracali po kilkunastu metrach, wejscia ktore sa zamurowane itp. Jak bys mogl mi wskazac miejsca wejsc i jakies inne ciekawe miejsca bunkry tunele itp bylbym wdzieczny, jak bys nawet chcial to proponuje wspolny wypad na " odkrywanie" tych tajemnic , jesli o mnie chodzi to wejde w najciemniejszy tunel i chodzi mi o ten w jedrzychowicach, poszedl bym tam zbadac to miejsce ;)

Offline bartosz1222

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #23 dnia: 26.02.2012, 15:02:54 »
Ciekawostka z ostatniej chwili. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu Wraz z Urzędem Miasta i Stroną niemiecką Zajmuję sie ostro projektem który ma juz nawet swoja nazwe a Dotyczy On Kopalni na Ujezdzie, wejscie do niej ma byc odkopane ( okolo 80 metrow piasku) I udostępniona dla zwiedzajacych! Wreszcie wszystkie mity i domniemania zostaną Potwierdzone lub rozwiane ;) zobaczymy co w niej sie kryje :) Może cięzarowki ze złotem :P

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #24 dnia: 28.02.2012, 15:08:19 »
Cytuj
Dotyczy On Kopalni na Ujezdzie, wejscie do niej ma byc odkopane ( okolo 80 metrow piasku) I udostępniona dla zwiedzajacych!

 :-[
Oo! A ja nic o tym nie wiem! Widocznie coś przeoczyłem.

Cytuj
Jak bys mogl mi wskazac miejsca wejsc i jakies inne ciekawe miejsca bunkry tunele itp bylbym wdzieczny, jak bys nawet chcial to proponuje wspolny wypad na " odkrywanie" tych tajemnic , jesli o mnie chodzi to wejde w najciemniejszy tunel i chodzi mi o ten w jedrzychowicach, poszedl bym tam zbadac to miejsce

Witam kolegę ze Zgorzelca!
Nie no, ja bardzo chętnie mógłbym się spotkać (tylko trzeba obgadać kiedy i gdzie). Ja tam mam już pewną grupkę przyjaciół z którą (tak jak już pisałem) już eksplorowaliśmy jeden z tuneli nad Nysą. A co do tych wejść, to tak jak już pisałem (np. w MDK) to jest nie możliwe bo potrzebne jest  zezwolenie na wejście do części piwnicznej. Ale inne jak najbardziej (z tym że nie wszystkie). A bunkier, a raczej jego podziemne części znajdują się jeszcze na Wyspiańskiego, ale wejście  do nich jest raczej nie możliwe.  ;)

Offline bartosz1222

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #25 dnia: 01.03.2012, 21:25:42 »
OK ! Ja jestem chetny :) ostatnio nie mialem czasu zeby chodzic samemu i szukac tych tuneli, wiem duzo a mało widziałem :P Jak bedziesz miał ochote i czas to daj znac pokazesz mi co i jak ;)

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #26 dnia: 02.03.2012, 09:30:12 »
Cześć bartosz1222

Możnaby się było spotkać np. w ten weekend, ale jeszcze musiałbym pogadać z kolegami i koleżankami, z którymi te tunele już badałem. Jakby co to jestesmy w kontakcie, priv podałem w wyższych postach.

Pozdrawiam i do zobaczenia.  ;D

Offline viper126pzgc

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 9
  • Moja galeria na Flogu
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #27 dnia: 12.03.2012, 10:14:23 »
Witam serdecznie wszystkich. Jestem członkiem - założycielem starej grupy, działającej kiedyś pod szyldem zgorzelec.info. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek działania, to podpisuję się pod nimi oboma rękami. Pozdrawiam i czekam na propozycje.

Ostatnio rzadko siadam do kompa więc jak coś to tel: 504022577

Offline adi87

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #28 dnia: 20.07.2012, 20:00:54 »
siemka viper i reszcie ekipy powiedzcie jak się sprawa dalej ma z poszukiwaniami da rady się dołączyć czy już nie ma do czego?

Offline TheArchitect

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Zgorzelec korytarze przy Nysie Łużyckiej
« Odpowiedź #29 dnia: 22.07.2012, 23:26:41 »
Cytuj
siemka viper i reszcie ekipy powiedzcie jak się sprawa dalej ma z poszukiwaniami da rady się dołączyć czy już nie ma do czego?

Witam cię @adi87 :) jak widzisz temat ucichł nikt się już nie odzywa ja sam czekałem na spotkanie z @dario no ale nic z tego n razie nie wyszło. Wchodziłem co jakiś czas z nadzieją że ktoś jeszcze tu zagląda. Dzięki że się odezwałeś. Oczywiście że zawsze możesz się dołączyć, sprawa była, jest i będzie aktualna do tego czasu aż ktoś nie pozna całej prawdy, czy jednak z tymi fabrykami to prawda. Na razie prace poszukiwawcze (jak widzisz) stoją w miejscu, no ale ja ciągle czekam aż ktoś się znowu ożywi. Ja nie mogłem przez jakiś czas wchodzić na forum ponieważ goniły mnie terminy związane z poprawami i nie mogłem się wyrobić z zamówieniami jakie mi złożył znajomy (chodzi o prace plastyczne). Teraz mam czas, na razie się trochę pogubiłem w innych rzeczach ale z przyjemnością wrócę do głównego wątku. Jak będę wiedział coś więcej to napiszę.

Ale na razie jeszcze raz dzięki że się odezwałeś i jak to się mówi WITAMY NA POKŁADZIE! :)