Autor Wątek: 1 wojna w gminie Jabłoń  (Przeczytany 3648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiek4121

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 176
1 wojna w gminie Jabłoń
« dnia: 20.03.2011, 18:20:24 »
Witam. mieszkam w gminie jabłoń woj. Lubelskie. Interesuję się historią mojej okolicy i z tąd też moje pytanie. a mianowicie nie daleko wsi Paszenki i Horodyszcze w lesie są okopy pierwszowojenne w  nie złym stanie czyli musiały być zrobione  bardzo dokładnie,  głęboko izgodnie z wszelkimi prawidłami wojskowymi. W internecie znalazłem że w czasie wojny Paszenki zostały spalone prawie całe. Ale najdziwniejsze jest że w okolicy nie ma żadnego cmentarza z tego okresu. Jeśli rozegrała się tam jakaś bitwa  to na pewno były też ofiary. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie  coś na temat tych okolic?Jakie wojska  wykopały te okopy, czy może okopy były tylko przygotowane na obronę ale nic tam się nie działo a potyczka czy też bitwa była gdzieś w okolicy? Jeśli ktoś wie jakie tam były wojska może też wie jakie jednostki, dowódcy itp. Za wszystkie nawet najdrobniejsze informacje z góry dziękuję i pozdrawiam.

kingall83

 • Gość
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #1 dnia: 31.03.2011, 09:17:18 »
witaj Krzysiu. Moim skromnym zdaniem podczas działań wojennych zakopywano ludzi tam gdzie ich znaleziono, nie szczególnie dbając o upamiętnienie miejsca pochówku. Zapewne stawiano krzyże ale z czasem mogły ulec zniszczeniu i o takim cmentarzu już dawno zapomniano. Popytaj starszych ludzi czy jeszcze coś pamiętają, warto poszperać w archiwach, jeżeli masz do nich dostęp dobrze jest zdobyć stare mapy tych okolic z tamtych lat by zorientować się jakie rejony warto przeszukać. A i jeszcze jedno warto zainwestować w dobry sprzęt wtedy nie zrazisz się do poszukiwań. Połowa roboty by znaleźć coś ciekawego to zdobywanie informacji a reszta to dopiero poszukiwania. warto popracować ze sprzętem by poznać jak reaguje na metale wtedy nie przeoczysz żadnego ciekawego fanta
Pozdrawiam Michał

Offline krzysiek4121

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 176
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #2 dnia: 01.04.2011, 23:50:43 »
Co do pochówków jestem tego samego zdania,ale osoby starsze nie pamiętają żeby gdzieś kiedyś w okolicy były jakieś krzyże.do archiwum żadnego nie mam dostępu.Przeglądałem stare mapy i przeszukiwałem teren smętkiem(na militarke jest zaj....ty) i żadnych śladów walk. Kilka łusek i to wszystko.Zastanawialiśmy się z kumplem, po co było kopać takie okopy(załamania oddalone od siebie co do centymetra,głębokie na chłopa ) skoro nic się tam nie działo? na kilka pytań już znam odpowiedzi ale jeszcze kilka zostało.

kingall83

 • Gość
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #3 dnia: 07.04.2011, 09:44:26 »
Jeżeli chodzi o działania wojenne, to wcale nie musiało dojść do ciężkich walk w rejonie do tego przygotowanym. U mnie jest analogiczna sytuacja. Są okopy, ale brak śladów walk. Mogło to być spowodowane nagłym odwrotem wojsk będących w umocnieniach które mogły dostać informacje o oskrzydleniu ich pozycji. To mogło spowodować wycofanie się wojska. Może rozkaz o wycofaniu się wojsk przyszła odgórnie w celu przegrupowania się oddziałów po to by nie tracić żołnierzy nadaremnie a obrona tego odcinka okazała się bezsensowna. Najbardziej prawdo prawdopodobny scenariusz to zbliżający się koniec wojny liczne dezercje i szeżąca sie rewolucja w oddziałach. ale to trzeba by zbadać samemu.

Offline SzuchA

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 667
 • Bóg, Honor, Ojczyzna... Reszta na margines...
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #4 dnia: 07.04.2011, 10:33:21 »
Nie zawsze okopy = walce... Często ładnie zachowane okopy były nieużyte w działaniach wojennych (stąd pewnie się tak ładnie zachowały)... Te używane podczas walki, często są zasypane. Z tego co wiem, po bitwie grzebano szczątki żołnierzy w okopach "tak na szybko"... Niestety realia są zawsze dziwne.

Pozdrawiam,Bóg, Honor, Ojczyzna... Reszta na margines...

kingall83

 • Gość
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #5 dnia: 14.04.2011, 09:33:30 »
A zgodzę się z kolegą o tym wariancie zapomniałem.

Offline strzelczyk_d

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 19
Odp: 1 wojna w gminie Jabłoń
« Odpowiedź #6 dnia: 16.10.2011, 18:14:17 »
Szanowni koledzy  co się tyczy pochówków żołnierzy w I wś to przykład galicyjski dowodzi , że powinny powstać cmentarze lub kwatery na już istniejących obiektach - u nas w dawnej Galicji po odparciu Rosjan w roku 1915 powstały specjalne komanda wojskowe , których zadaniem było ekshumowanie i pochowanie w nowych miejscach poległych i nieważne do jakiej armii za życia należeli.Setki tych cmentarzy pozostały do dzisiaj.Myślę , że skoro nigdzie w okolicy nie ma żadnego cmentarzyka to walk w opisanym rejonie mogło w rzeczywistości nie być.