Autor Wątek: Narodowy Instytut Dziedzictwa promuje wolontariat  (Przeczytany 2187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline liconek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • ?
Narodowy Instytut Dziedzictwa promuje wolontariat
« dnia: 10.05.2011, 08:56:52 »
"NID uruchomił portal internetowy „Wolontariat na rzecz dziedzictwa”. Platforma ma ułatwić kontakt organizatorom działań na rzecz zabytków, kultury, tradycji czy historii z osobami, które mają ochotę w tym pomóc, dzieląc się swoją wiedzą, czasem i entuzjazmem.

- Korzystanie z portalu jest darmowe i dziecinnie proste: organizatorów zapraszamy do publikacji projektów, a wolontariuszy do wzięcia w nich udziału – informuje koordynator projektu Adam Lisiecki.

Portal funkcjonuje od początku kwietnia. Chętni wolontariusze już znajdą kilka propozycji.

- Można pomóc w powstaniu interaktywnego komiksu o pułkowniku Piotrze Wysockim, podzielić się informacjami o Ormianach w Polsce, albo wziąć udział w prawdziwych badaniach archeologicznych – wylicza Lisiecki.

Organizatorzy akcji czy programów w prosty sposób mogą zamieszczać w portalu zaproszenia do wzięcia w nich udziału. Najpierw należy przesłać wizytówkę do bazy portalu, dzięki czemu zainteresowani mogą się skontaktować z konkretną organizacją z poszczególnego województwa. Następnie organizatorzy umieszczają projekty z zaproszeniem skierowanym do wolontariuszy, wyjaśniając, czego od nich oczekują, i co zapewniają.

- Zainteresowanym wolontariuszom pozostaje już tylko skontaktować się z organizatorami i ustalić indywidualnie warunki współpracy. Oczywiście, nie możemy zagwarantować, że chętne osoby się znajdą – zastrzega Lisiecki.

Do zamieszczania w portalu wizytówek i projektów NID zachęca wszystkich organizatorów wspomnianych działań – mogą to być stowarzyszenia, fundacje, muzea, instytucje naukowe, instytucje kultury czy inne.

Lisiecki dodaje, że niezwykle ważne jest to, by w swoich działaniach przestrzegali oni ważnych z punktu widzenia dziedzictwa i wolontariuszy standardów, m.in. przejrzystości finansowej czy wykorzystywania potencjału społeczno-ekonomicznego dziedzictwa kulturowego tak, by przedmiot zainteresowania przynosił pożytek społeczności lokalnej.

Na stronie „Wolontariat na rzecz dziedzictwa” można znaleźć także przykłady dobrych praktyk, informacje o aktach prawnych regulujących tak ochronę zabytków w Polsce, jak i wolontariat oraz wyjaśnienia ważnych terminów związanych z tematem.

Twórcy portalu mają w planach umieszczanie informacji dotyczących źródeł finansowania omawianych działań, wiadomości o szkoleniach, najważniejszych wydarzeniach z obszaru promocji i ochrony dziedzictwa.

Portal został sfinansowany z budżetu programu „Edukacja+” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego."

Według: http://archeowiesci.wordpress.com/

http://www.zabytek.pl/wolontariat/

Pomysł fajny, może uda się go rozwinąć i link przyda się komuś.

pozdrawiam