Autor Wątek: 91 rocznica Bitwy Warszawskiej  (Przeczytany 967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

toma

  • Gość
91 rocznica Bitwy Warszawskiej
« dnia: 14.08.2011, 15:19:59 »
http://kultura.wp.pl/title,Obchody-91-rocznicy-bitwy-warszawskiej,wid,13683246,wiadomosc.html?ticaid=1cd77
Szarżę ułanów i ataki artyleryjskie będzie można zobaczyć niedzielę w Ossowie podczas rekonstrukcji walk rozegranych w tym miejscu w 1920 r. podczas bitwy warszawskiej. Stolica uczci święto w poniedziałek uroczystą odprawą wart i festynem żołnierskim na pl. Piłsudskiego.

"W tym roku w związku z zalaniem łąki, gdzie zwykle odbywała się rekonstrukcja, odbędzie się ona na nieco mniejszym terenie bezpośrednio w Ossowie. Nowym elementem będzie przybliżenie genezy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i bitwy warszawskiej. W tym celu zostanie zainscenizowana rozmowa Lenina z dowódcą Frontu Zachodniego w tej batalii Michaiłem Tuchaczewskim. Później odbędzie się już właściwa rekonstrukcja działań bojowych - czterech ataków m.in. artyleryjskich z użyciem efektów pirotechnicznych, szarży ułanów, spalenia wsi przez bolszewików oraz inscenizacja szpitala polowego i tragicznej śmierć ks. Ignacego Skorupki" - opowiadał PAP reżyser inscenizacji Andrzej Michalik.

Na zakończenie rekonstrukcji planowane jest odtworzenie kontruderzenia kawalerii polskiej znad Wieprza. W inscenizacji, która zorganizowana zostanie wczesnym popołudniem, ma wziąć udział ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju i ok. 50-60 koni, a także okoliczni mieszkańcy i harcerze. Obchody rocznicowe w Ossowie rozpoczną się już w sobotę. Na ten dzień zaplanowano otwarcie XII Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich, festyn i koncert


http://pniewski.wordpress.com/2011/08/03/91-rocznica-bitwy-warszawskiej/

Rada i Burmistrz Miasta Marki oraz Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach zapraszają na obchody 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej w niedzielę, 14 sierpnia od godziny 18:00.

pozdr. Toma