Autor Wątek: DUKLA  (Przeczytany 2261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline militaryf1

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 66
DUKLA
« dnia: 04.04.2010, 14:59:35 »
Czy moze ma ktos ochote wybrac sie da dukle dokładnie na doline smierci . Ja od dukli mieszkam 15 k/m takze moge byc na wezwanie
GG;3620731

pele

 • Gość
Odp: DUKLA
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2010, 16:42:53 »
U mnie też jest dolina śmierci, ale to jest mogiła...... a u Ciebie skąd wzięła się ta nazwa?

Offline BeKoN28

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 455
 • jestem piełkny i mam wspaniałe miełśnie :P
Odp: DUKLA
« Odpowiedź #2 dnia: 05.04.2010, 15:45:13 »
Z ilości wytłuczonych  Sowieckich soldatów jak i ich socjalistycznych przyjaciół z małym wąsem ;) Walka była zacięta a jak kogo interesuje to może znaleść opis co działo sięw okolicy i jak i front przechodził  wpisując hasło "przełęcz dukielska". Military jestem z Krosna, a Ty ... ? :) pozdrawiam 
Proxa nie łamiotsa :)
Skróty na radiowozach:
- MO - Mogą Obić.
- ORMO - Oni Również Mogą Obić.
- ZOMO - Zwłaszcza Oni Mogą Obić.

Offline militaryf1

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 66
Odp: DUKLA
« Odpowiedź #3 dnia: 05.04.2010, 16:47:39 »
No słuchaj ja tez jestem z krosna  a na iwli jestem często .Znalazłem ostatnio stanowisko strzelecki  nikt jeszcze nie kopał  , Duzo łusek od mausera , iła i puste granaty m24 pozdro.

EDIT:
Troche informacji o przełeczy .
Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) – najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Znajduje się w centralnej części Beskidu Niskiego nad wsią Barwinek.

Przełęcz Dukielska od najdawniejszych czasów stanowiła bardzo wygodny punkt do przekraczania głównego grzbietu Karpat. Choć niektóre źródła wspominają o biegnących przez tę przełęcz drogach handlowych już w starożytności, powiedzieć z całą pewnością można, że już w XIV w. n.e. wiódł tędy trakt handlowy z Polski na Węgry i dalej – na Bałkany. Konkurował on z traktem wiodącym przez nieodległą Przełęcz Beskid nad Czeremchą. Jednak tamta przełęcz, mimo iż wyższa o 81 m, z powodzeniem opierała się tej konkurencji. Wszystko to za sprawą młak na samej Przełęczy Dukielskiej i często wiejących tu fenów, które bardzo utrudniały komunikację szczególnie wiosną i jesienią. Ostateczne uregulowanie drogi przez Przełęcz Dukielską i budowę wygodnego traktu wykonano na początku XIX w. Przypieczętowało to ostatecznie los drogi przez przełęcz Beskid i przyczyniło się do rozwoju miast leżących na trakcie dukielskim.

Przez przełęcz, która już od czasów państwa Wiślan była niemal nieprzerwanie południową granicą Polski (poza okresami gdy Polska znikała z map), niejednokrotnie wkraczały na jej terytorium obce wojska. Od 1471 r. w czasie zatargów Kazimierza Jagiellończyka z Maciejem Korwinem przez przełęcz wędrowały wojska węgierskie. W 1619 r. lisowczycy szli tędy na pomoc powstańcom węgierskim. W 1657 r. przełęcz przekroczyły wojska Rakoczego. W czasie konfederacji barskiej nieopodal przełęczy na wzgórzu zwanym dziś Szańce istniał konfederacki obóz warowny. 14 maja 1772 przekroczył przełęcz austriacki korpus preszowskiej straży przedniej gen. Esterhazego wkraczający na ziemie I zaboru.

W 1914, w czasie I wojny światowej, na przełęczy toczyły się ciężkie walki. Jednak największą bitwę w historii Przełęczy Dukielskiej rozegrano we wrześniu i październiku 1944 w czasie bitwy o Przełęcz Dukielską, gdzie poległo około 90 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie powstańców Słowackich i Ukraińców.

Na przełęczy do roku 2007 działało całodobowe przejście graniczne Barwinek-Vyšný Komárnik na międzynarodowej trasie E371.

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w granicznym grzbiecie Karpat jest Przełęcz Mazgalica, a następną - Przełęcz Beskid nad Czeremchą.

EDIT:
To jak jest ktos chetny na wypad na iwle ??

W języku polskim występują takie literki jak Ó,Ę,Ą,Ć,Ś i radzę je stosować. PS. Dziś usunełem chyba z 5 spamowych wiadomości. Człowieku, pisz wiadomości z użyciem MODYFIKUJ. 4 posty jeden pod drugim... Wszystkie usunięte zostały. Jak piszesz to na temat. Każda wiadomość typu Fajnie, Ciekawe... zostaną usunięte.
« Ostatnia zmiana: 22.04.2010, 19:37:43 wysłana przez SzuchA »
GG;3620731