Autor Wątek: GPS dla poszukiwacza  (Przeczytany 48236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Administrator

 • Gość
GPS dla poszukiwacza
« dnia: 03.01.2010, 17:18:04 »
Tytuł: GPS dla poszukiwacza

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2010

Stare mapy odchodzą do lamusa. W Dzisiejszy czasach wybierając się na długą wyprawę trudno obejść się bez GPS. Jedną z niezastąpionych możliwości GPSów jest możliwość korzystania ze starych map. Bez problemów znajdziesz starą karczmę ;) (nie wszystkie modele).

Przedstawiam najciekawsze modele wraz z cenami.

GPS GARMIN ETREX H - cena: 290 zł

Strona producenta: http://garmin.com.pl/produkt/-eTrex___H__14

+ Odbiornik idealny dla osób zaczynających swoją przygodę z nawigacją satelitarną. Prosty w obsłudze eTrex® H pozwala zapisać ślad podróży i bez trudu zaprowadzi Cię do ulubionego miejsca na biwak lub wędkowanie. Dzięki hiperdokładnemu modułowi GPS, dokładniej niż kiedykolwiek oznaczy pozycję i bezpiecznie poprowadzi po leśnych lub parkowych ścieżkach.

+ Wodoszczelna obudowa
+ Monochromatyczny wyświetlacz
+ Czas pracy na komplecie baterii (2 baterie AA) wynosi maksymalnie do 17 godzin.
+ Urządzenie posiada moduł GPS wysokiej czułości, dzięki któremu bez trudu określisz swoją pozycję nawet w gęstym lesie lub wśród wysokich budynków. Urządzenie podaje pozycję z dokładnością do 3-5 metrów przy współpracy z WAAS/EGNOS (satelitarny system poprawkowy).

eTrex® H jako urządzenie podstawowe w rodzinie eTrex nie posiada mapy wbudowanej, jak również nie umożliwia korzystania z map dodatkowych. Jedyna dostępna pamięć tego urządzenia, pozwala na zapisywanie w niej takich danych użytkownika jak: waypointy, zaplanowane trasy i zarejestrowane ślady podróży. Dane te mogą być również przesyłane (w obie strony) do kompatybilnego oprogramowania MapSource zainstalowanego na PC.

Urządzenie zapewnia oczywiście możliwość nawigacji w oparciu o dane użytkownika. Skorzystać można z opcji nawigacji w linii prostej do wybranego celu (nawigacja GoTo), nawigacji wg zaplanowanej w oparciu o waypointy trasy, a także nawigacji w oparciu o zarejestrowany wcześniej ślad podróży (TrackBack).Garmin eTrex Venture® HC - cana: 650 zł

Strona producenta: http://garmin.com.pl/produkt/-_eTrex_Venture__HC__33

+ Urządzenie to otwiera gamę produktów z kolorowym wyświetlaczem, a więc wyraźnie bardziej czytelnych w każdych warunkach pogodowych. Wyposażony w hiperdokładne mapy dostarczy równie szczegółowych informacji terenowych dla każdego kraju, co wielokrotnie droższe, bardziej zaawansowane modele GPS na rynku.
+ Przejrzysty, kolorowy wyświetlacz.
+ Intuicyjne menu okienkowe.

Brak slotu na karty pamięci i mała pamięć wewnętrzna powoduje, że nie wgramy dokładnych map.eTrex Vista® HCx - cena: 800 zł

Strona producenta: http://garmin.com.pl/product_details.php?id=39

To urządzenie łączy w sobie wszystkie zalety niższych modeli z serii eTrex i zamyka je w rewelacyjnie małej i lekkiej obudowie. Odbiornik eTrex Vista® HCx został zaprojektowany dla ludzi aktywnych, którzy ze względu na dużą ilość sprzętu niezbędnego w realizowaniu ekspedycji, nie zabierają ze sobą zbędnego balastu. Natomiast w zakresie funkcji i użyteczności oczekują wyłącznie czołowych rozwiązań.

Funkcje nawigacyjne

eTrex Vista® HCx wyposażono w moduł GPS wysokiej czułości. Zapewnia on możliwość pracy w warunkach mocno utrudnionego kontaktu z satelitami lub jego braku, np. w gęstym lesie, pod nawisem skalnym.

Model posiada wbudowaną mapę bazową umożliwiającą automatyczne planowanie tras do nawigacji w oparciu o sieć drogową. Podobnie sytuacja wygląda w zakresie map dodatkowych, które instalowane mogą być na karcie pamięci microSD, umieszczonej w slocie dostępnym w pojemniku na baterie. Urządzenie akceptuje wszystkie typy map (drogowe, topograficzne i morskie BlueChart), a planowanie tras odbywać się może na dwa sposoby: automatycznie bądź ręcznie, z wykorzystaniem obiektów map lub waypointów jako punktów pośrednich, łączonych linią prostą.

eTrex Vista® HCx pozwala na zapisywanie w swojej pamięci takich danych użytkownika jak waypointy, zaplanowane trasy i zarejestrowane ślady podróży. Dane te mogą być przesyłane (w obie strony) do kompatybilnego oprogramowania zainstalowanego na PC. Oprócz nawigacji wg trasy, urządzenie udostępnia również funkcje nawigacji w linii prostej do wybranego celu (nawigacja GoTo), a także nawigacji w oparciu o zarejestrowany wcześniej ślad podróży (TrackBack).

+ slot na karty pamięci
+ długa praca na bateriach, do 25 godzin
+ elektroniczny kompas
+ barometryczny wysokościomierz

Funkcje nawigacyjne

eTrex Vista® HCx wyposażono w moduł GPS wysokiej czułości. Zapewnia on możliwość pracy w warunkach mocno utrudnionego kontaktu z satelitami lub jego braku, np. w gęstym lesie, pod nawisem skalnym.

Model posiada wbudowaną mapę bazową umożliwiającą automatyczne planowanie tras do nawigacji w oparciu o sieć drogową. Podobnie sytuacja wygląda w zakresie map dodatkowych, które instalowane mogą być na karcie pamięci microSD, umieszczonej w slocie dostępnym w pojemniku na baterie. Urządzenie akceptuje wszystkie typy map (drogowe, topograficzne i morskie BlueChart), a planowanie tras odbywać się może na dwa sposoby: automatycznie bądź ręcznie, z wykorzystaniem obiektów map lub waypointów jako punktów pośrednich, łączonych linią prostą.

eTrex Vista® HCx pozwala na zapisywanie w swojej pamięci takich danych użytkownika jak waypointy, zaplanowane trasy i zarejestrowane ślady podróży. Dane te mogą być przesyłane (w obie strony) do kompatybilnego oprogramowania zainstalowanego na PC. Oprócz nawigacji wg trasy, urządzenie udostępnia również funkcje nawigacji w linii prostej do wybranego celu (nawigacja GoTo), a także nawigacji w oparciu o zarejestrowany wcześniej ślad podróży (TrackBack).Garmin Oregon 200 - cena 1000 zł

Strona producenta: http://garmin.com.pl/produkt/-Oregon_200__111

W zakresie funkcji nawigacyjnych, Oregon oferuje wszystko, czego oczekiwać można od urządzenia turystycznego. Znaleźć tu można zarówno najprostszą z możliwych form nawigacji, czyli w linii prostej do wybranego celu (wyszukiwanie celu odbywa się podobnie jak w urządzeniach samochodowych, z użyciem funkcji Dokąd?), ale również funkcje umożliwiające planowanie tras w oparciu o wybrane punkty, czy też nawigację w oparciu o wcześniej zarejestrowany ślad podróży - TracBack. W trybie samochodowym na pewno przydatne będzie automatyczne planowanie tras w oparciu o sieć drogową dostępną na mapach, przy czym funkcjonalność tą wykorzystać można również w przypadku map topograficznych posiadających naniesione np. szlaki umożliwiające automatyczne tworzenie po nich tras podróży.

Oregon 200 posiada 24 MB wbudowanej pamięci (dostępnej w trybie pamięci masowej z poziomu PC), jednak w połączeniu z możliwością zastosowania kart microSDHC daje niemal nieograniczone możliwości pod kątem doboru zestawu mapowego. Fabrycznie model 200 wyposażony został w mapę bazową świata, jednak w odróżnieniu od wyższych modeli, mapa ta nie posiada danych cyfrowego modelu terenu DEM, stąd z pomocą tej mapy nie jest możliwe przeglądanie ukształtowania terenu.

W urządzeniu wyświetlić można profil pionowy planowanej trasy, zanim użytkownik wyruszy w podróż. Pionowy przekrój zaplanowanej trasy określany jest na podstawie danych wysokości zawartych w mapach, stąd dla poprawnego działania tej funkcji i otrzymania wykresu o dużej dokładności, konieczne jest stosowanie szczegółowych map topograficznych. W przeciwieństwie do wyższych modeli serii Oregon, wykres ten nie może być tworzony w oparciu o mapę bazową.

Wśród obsługiwanych map dodatkowych znajdują się przede wszystkim mapy topograficzne, jak również mapy drogowe i morskie. W przypadku szczegółowych map topograficznych, zawierających cyfrowy model terenu DEM, możliwe jest ich wyświetlanie w widoku trójwymiarowym. Dzięki temu na ekranie urządzenia śledzić można widok zbliżony do rzeczywistego wyglądu terenu, po którym przemieszcza się użytkownik. Oprócz tego widoku, mapy oczywiście mogą być prezentowane w widoku płaskim (orientowanym wg północy lub aktualnego kierunku ruchu) oraz perspektywie, szczególnie użytecznej w przypadku pracy z mapami drogowymi. W przypadku map szczegółowych zawierających dane DEM możliwa jest również prezentacja ukształtowania terenu w widoku płaskim za pomocą cieniowania. Jeśli chodzi o mapy morskie, to obsługiwane są zarówno standardowe mapy BlueChart jak i BlueChart g2 Vision (obsługa w ograniczonym zakresie - nie są wyświetlane szczegółowe, tekstowe informacje o obiektach mapy). W obu wypadkach na ekranie urządzenia wyświetlane są szczegółowe mapy zawierające informacje znane z map tradycyjnych, jak również możliwe jest wyszukiwanie obiektów tych map (znaki nawigacyjne, usługi morskie, itp) oraz informacji o pływach w wybranym rejonie świata (wyświetlane są wyłącznie informacje tekstowe - nie jest prezentowany wykres pływów).

+ nowoczesne funkcje
+ funkcje pomiaru powierzchni
+ obsługa kart pamięci
+ wiele innych


« Ostatnia zmiana: 04.01.2010, 16:04:17 wysłana przez Administrator »

Offline sanoczanin

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 124
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2010, 08:36:45 »
Rynio

MarekM75

 • Gość
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2010, 16:38:02 »
Sanoczanin, spodobał i zainteresował mnie Twój sprzęt. Po bliższym przyjrzeniu, wyszukaniu opinii użytkowników, itp... postanowiłem zakupić i ja :) Pozdrawiam...

Offline sanoczanin

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 124
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2010, 17:18:33 »
Nie będziesz narzekał i na 100% nie zgubisz się w lesie a droge do auta zawsze odnajdziesz.
Rynio

Grzybek88

 • Gość
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2010, 12:48:31 »
Ja używam Garmina Questa- niestety nie nadaje się do starych map, ale brak ten uzupełniam palmikiem Ipaq 3950 ;)

Offline marek 040

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 46
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #5 dnia: 14.02.2010, 16:43:30 »
Witam

A ja Panowie jestem na etapie czytania postów o nawigacji.Na razie tylko teoria,
myślę o Garminie z serii Oregon - kosztuje trochę kasy ,ale interesuje mnie tylko GPS
który pokaże mi ukształtowanie terenu.Nie mam pojęcia jak on sprawdza się  w praktyce,jeżeli ktoś go posiada prosiłbym o informację i poradę czy warto kupić.

                                                                                                         Pozdrawiam

PREM

 • Gość
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #6 dnia: 14.02.2010, 18:23:48 »
Osobiście posiadam Garmin vista Hcx, użytkuje go od ponad roku i stwierdzić muszę, że co prawda nie w poszukiwaniach bezpośrednio, ale przydał się kilka razy. trudno się z nim zgubić nawet w głębokim lesie, co było możliwe z jego poprzednikiem którego również miałem. Gdyby była taka konieczność to chętnie pomogę, doradzę jeśli ktoś się zdecyduje na zakup tego urządzenia.

Offline RaYaN

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 107
 • RaYaN
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #7 dnia: 19.02.2010, 11:13:23 »
Zastanawiam się nad Garmin 60 CSx czy ktoś miał styczność i z jaką mapą szukać.

Potrzebuję go do lokalizacji w lesie naniesionych punktów.

Pozdrowionka.

Offline John

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 54
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #8 dnia: 19.02.2010, 15:16:34 »
Doradzę wam coś taniego i baardzo fajnego. :)
http://allegro.pl/item895848112_i_gotu_odbiornik_gps_data_travel_logger.html
Śmigam w teren z takim loggerem gps. Czy wychodzę na rower czy jadę na wykopki czy też na wczasy.
Odpalam urządzonko i ono rejestruje całą przebytą przeze mnie trasę (dystans wysokość czas).
Później wracam do domciu odpalam kompa i zgrywam loga do programu załączonego do urządzenia. Całość wyświetla mi się na mapie http://www.a-trip.com/
( co ciekawe wystarczy mieć w plenerze aparat ze sobą z prawidłowo ustawionym czasem i datą. I kiedy porobimy w plenerku fotek zgrywamy je później na kompa i wskazujemy w programie katalog ze zdjęciami które robiliśmy przemierzając daną trasę. Program sam przypisze zdjęcia do miejsc w których były wykonane)
Działa również jako odbiornik gps z laptopami kompami i telefonami. Ja używam z laptopem i zainstalowana na nim nawigacją Garmin. Kolega natomiast przyczepia sobie do roweru Nokie z zainstalowaną na niej  automapą (nie wiem jaką Nokie nie znam się na tel.) i do plecaka bądź do kiery mocuje owo urządzonko i ma nawigacje rowerową :D. Urzadzonko tanie naprawdę fajowe (trzeba nauczyć się je obsługiwać, ja miałem problem z włączeniem ;]) komunikuje się z tel lub laptopem przez bluetooth. Czas pracy naprawdę dłuuugi. Nie wiem jak w tańszej wersji sprawy wyglądają, osobiscie posiadam tą dlatego tylko o tej piszę.

przykładowy dziennik podróży
http://www.a-trip.com/tracks/view/22352
« Ostatnia zmiana: 19.02.2010, 15:31:56 wysłana przez John »

Offline RaYaN

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 107
 • RaYaN
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #9 dnia: 19.02.2010, 15:47:44 »
Hmm może i fajne ale wolę mieć oddzielne urządzenie do GPS niż kręcić z telefonem lub lapkiem. 
Ale sprzęcik ciekawy ( do szpiegowania;)

hehe pozdr.

Offline Harnas

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 5
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #10 dnia: 28.09.2010, 23:51:18 »
Witam,
Ja nastawiam się na GPS Garmin 60 CSx , podobno lepiej ściąga sygnał z satelitów.
Przynajmniej lepiej od swoich poprzedników z tej serii , z którymi miałem nieraz przeboje w górskich lasach, a zwłaszcza w potokach.
Jeśli ktoś posiada ten model i nie jest zadowolony to proszę o info.
Pozdrawiam

Administrator

 • Gość
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #11 dnia: 12.01.2011, 12:13:08 »

neo86

 • Gość
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #12 dnia: 30.09.2014, 18:33:23 »
Ja używam GPS wbudowanego w Telefon i mi wystarcza... Mam telefon bazujący na Symbianie i używam takich programów jak (klikając na nazwę zostaniecie przeniesieni na stronę dotyczącą tego programu): Compass Pro, Nokia Mapy oraz program do zapisu ścieżki GPS czyli Track@Way.
Nawigacja w Telefonie nie jest zła (szczególnie w Nokii 808 PureView) i jedynie ma problemy z łapaniem zasięgu jak wchodzę w Bunkry/Fortyfikacje ale muszą to być grube mury by zgubić sygnał GPS. Bo w zwykłym Budynku/Kamienicy nadal nawigacja działa prawidłowo.

Offline Gozdzik

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 266
 • Garrett 350/CX3/GTI 2500
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #13 dnia: 30.09.2014, 19:59:23 »
Używam garmina 62 s  i jestem bardzo zadowolony polecam , nigdy jeszcze sygnału nie zgubił .
i prosty w obsłudze z  mapami  topo.
Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Offline mariuszek

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 76
Odp: GPS dla poszukiwacza
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2014, 19:24:56 »
Ja używam GPS wbudowanego w Telefon i mi wystarcza... Mam telefon bazujący na Symbianie i używam takich programów jak Track@Way

Stare mapy co niektóre potrafię załadować, znalazłem gotowce w necie.

Jak sobie poradzić z jpg. nałożonymi na Google Earth.
Ni jak nie wiem jak to obrobić? Czy to trzeba obrobić w programie  OziExplorer?